Trzy powody dla których warto kupić mieszkanie pod wynajem

Ze względu na sytuację gospodarczą w naszym kraju coraz mniej osób decyduje się na zakup własnych nieruchomości. Jednak wbrew pozorom może być to szansa na osiągnięcie sporych zysków poprzez zakup mieszkania czy domu pod wynajem. Jakie są więc najważniejsze warunki pozwalające nam na osiągnięcie zysków?

1) Wzrastający popyt na mieszkania wynajmowane

Ze względu na coraz większą mobilność Polaków zdecydowanie rośnie rynek wynajmu mieszkań. I nie chodzi tylko o studentów przenoszących się do wielkich miast by podejmować naukę. Tak samo jest z osobami już pracującymi – w poszukiwaniu lepszych zarobków gotowi są wynajmować nieruchomości w innym mieście. Lecz kolejnym powodem jest szerzej opisana niska zdolność kredytowa polaków. Warto również pamiętać o tym, że spora część nieruchomości na naszym rynku jest w bardzo kiepskim stanie i w przyszłości będą musiały one zostać albo gruntownie wyremontowane albo wyburzone. Każde z tych rozwiązań jest korzystne dla osób które posiadają mieszkanie lub dom na wynajem. Jeszcze inną korzystną sytuacją jest otwarcie naszych granic na osoby z całej Unii Europejskiej – dzięki temu możemy wynajmować nieruchomości cudzoziemcom którzy przyjechali do nas na studia, turystycznie lub do pracy.

2) Brak zdolności kredytowej

Wprowadzane co jakiś czas kolejne rekomendacje Komisji Nadzoru Finansowego negatywnie odbijają się na zdolności kredytowej naszych rodaków. O ile jeszcze kilka lat temu kredyt na zakup nieruchomości był stosunkowo prosty do uzyskania to obecnie nie ma możliwości zaciągnięcia kredytu w walucie obcej (który przeważnie cechuje się niższym oprocentowaniem i niższą ratą) ale zmuszeni jesteśmy także do ograniczenia naszych wydatków kredytowych do maksymalnie połowy  (lub sześćdziesięciu pięciu procent dla osób bardziej zamożnych) naszych zarobków miesięcznych. Z tego tylko powodu bardzo duża grupa polaków nie może pozwolić sobie na zakup nieruchomości i muszą albo mieszkać przy rodzinie albo wynajmować mieszkanie – co jest z kolei bardzo dobrą okazją na zarobek dla nas, jeśli tylko posiadamy gotówkę lub zdolność kredytową pozwalającą nam na zakup mieszkania.

3) Dostępność gotowych mieszkań w niskich cenach

Boom na rynku nieruchomości sprzed kilku lat doprowadził do sytuacji, kiedy deweloperzy zaczęli budować całą masę nowych budynków. Ze względu na światowe spowolnienie gospodarcze także i na naszym rynku zaobserwowaliśmy spadający popyt przy jednoczesnym wzroście podaży gotowych lokali. Ze względu na taką sytuację osoby które chcą kupić nieruchomości pod wynajem mogą swobodnie wybierać spośród tysięcy lokali dostępnych na rynku pierwotnym. Niestety nie wszystkie z nich są w dobrych lokalizacjach czy w dobrym stanie wykończenia, jednak jeśli posiadamy zdolność kredytową, lub co lepsze – gotówkę, to jesteśmy w stanie wynegocjować bardzo korzystne warunki z deweloperami. Warto jednak dokładnie przeliczyć możliwy do uzyskania czynsz w porównaniu z nakładami które zmuszeni będziemy ponieść na zakup i wykończenie nieruchomości. Dla różnych mieszkań wartości te mogą być zupełnie inne – wybierzmy więc te, które są dla nas najkorzystniejsze.