Jak sprzedać mieszkanie bez pośredników? O czym warto wiedzieć sprzedając nieruchomość?

Chcąc sprzedać mieszkanie lub jakikolwiek inny lokal użytkowy coraz częściej decydujemy się robić to bez udziału pośredników. Powód tego jest dość banalny-przede wszystkim chodzi tutaj o zaoszczędzenie na prowizji, która musielibyśmy zapłacić pośrednikowi za pomyślne sfinalizowanie transakcji.

Z tego powodu właśnie większość z nas decyduje się na samodzielną sprzedaż swojej nieruchomości. Prowizja pobierana przez biura waha się od 1,5 do 3 procent ustalonej przez nas ceny. Czy to dużo czy mało? Nie nam to oceniać. Jednak w dobie rozwoju internetu sami możemy za pośrednictwem sieci zasięgnąć darmowych porad  fachowców dotyczących sprzedaży nieruchomości.

Na co powinniśmy zwrócić szczególną uwagę, kiedy planujemy sprzedać swoją własność? Faktem jest, że dużo wolnego czasu może okazać się naszym sprzymierzeńcem. Dlatego w pewnych przypadkach lepiej jest odżałować wysokość prowizji pobieranej przez biura nieruchomości i zlecić sprzedaż lokalu jednemu z nich. Proces ten wymaga ogromnego zaangażowania i to nie tylko w sposobach pozyskania potencjalnego klienta. Ważne, by trzymać rękę na pulsie aż do pomyślnego sfinalizowania transakcji. Jeśli jednak jesteśmy wystarczająco dyspozycyjni, samodzielna sprzedaż lokalu nie powinna być dla nas żadnym problemem.

Co warto wiedzieć sprzedając nieruchomość?

Przygotowując ofertę sprzedaży musimy przede wszystkim wycenić naszą nieruchomość. Ma to ogromne znaczenie, gdyż zbyt wysoka cena może skutecznie odstraszyć potencjalnych nabywców. Jednak nie należy również przesadzać w drugą stronę, gdyż zbyt niska cena z kolei może wzbudzić pewne podejrzenia u zainteresowanych. Znacznie zaniżona cena rynkowa może sugerować, że nieruchomość posiada ukryte defekty, które sprzedający próbuje zataić. Stajemy się w oczach kontrahenta kombinatorami, z którymi nie warto współpracować. Nawet jeśli mamy szczere intencje i czyste sumienie, to starajmy się zbytnio nie zaniżać ceny sprzedaży lokalu, bo z pewnością wzbudzi to pewien niepokój u klienta. Przed ustaleniem ceny przejrzyjmy dostępne w internecie oferty lokali o podobnym metrażu, w bliskiej okolicy, o zbliżonej wielkości i standardzie.

Możemy również skorzystać z tzw. internetowych kalkulatorów cen nieruchomości. Aplikacja ta pozwoli nam ustalić cenę adekwatną do stanu oraz gabarytów naszego lokalu. Pamiętajmy, by nigdy nie ukrywać rzeczywistego stanu, w jakim znajduje się sprzedawana przez nas nieruchomość. Jak powszechnie wiadomo, kłamstwo ma krótkie nogi i zatajenie nawet najmniejszego defektu może okazać się w oczach potencjalnego klienta dowodem naszej niekompetencji.

Pomocny Internet

W przypadku sprzedaży mieszkania, jego właściciel powinien dysponować wszelkimi dokumentami, świadczącymi że rzeczywiście lokal jest jego własnością. Najważniejszym z nich jest kopia aktu notarialnego. Promować lokal możemy praktycznie wszędzie. Trzeba przyznać, że spore pole do popisu daje internet. Niektórzy, szczególnie ci starsi, decydują się na stare sposoby i zamieszczają odpowiednie ogłoszenia w lokalnej lub ogólnopolskiej prasie. Każdy sposób jest dobry, ważne by był skuteczny. Jednak ogłoszenia w internecie dają możliwość szybszego dotarcia do potencjalnego nabywcy, ze względu na fakt ogólnodostępności sieci internetowej.

Pamiętajmy, aby przed zamieszczeniem ogłoszenia zrobić zdjęcia, które w znacznym stopniu dadzą klientowi pogląd na to, czy nasz lokal przypadnie mu do gustu, czy będzie szukał dalej. Nowoczesne serwisy zajmujące się pośrednictwem w sprzedaży mieszkań dają możliwość, za drobną opłatą oczywiście, umieszczenia ogłoszenia na stronie głównej, przez co większa ilość potencjalnych nabywców będzie miała okazję je obejrzeć, zanim zajmą się szukaniem pozostałych ofert.