Niestandardowe benefity pracownicze

Jednym z najpopularniejszych sposobów na przyciągnięcie zainteresowania poszukujących pracy lub zmotywowanie pracowników są świadczenia pozapłacowe. Karty sportowe, prywatna opieka medyczna czy dni warzyw i owoców spotykane są w wielu firmach, zarówno tych o zasięgu międzynarodowym, jak i lokalnym, ale coraz częściej pracodawcy zaskakują swoje zespoły mniej oczywistymi benefitami.

Kilka słów o benefitach pracowniczych

Wśród pracowników najważniejszym kryterium zadowolenia bez wątpienia są zarobki. Niemniej jednak, obok finansów, to właśnie oferowane przez firmy świadczenia mogą mieć wpływ na decyzję o podjęciu pracy w danym miejscu lub zmianie obecnego zatrudnienia. Benefity pozapłacowe w Polsce oferują m.in. takie firmy jak https://bridgestone-poznan.pl/kariera, a do tych najczęściej spotykanych można zaliczyć np.:

 • dofinansowanie lub refundację kart sportowych,
 • prywatną opiekę medyczną,
 • dofinansowania dojazdów do pracy,
 • możliwość pracy zdalnej,
 • dofinansowania posiłków,
 • dofinansowania udziału w imprezach sportowych i kulturalnych,
 • dodatki dla młodych rodziców,
 • dofinansowania kursów językowych,
 • dofinansowania urlopów,
 • dodatkowe dni urlopowe,
 • krótszy dzień pracy.

Na uwagę zasługują również nieco mniej typowe propozycje – ich pionierami są głównie amerykańskie firmy zajmujące się IT, ale nie tylko.

Niestandardowe benefity pracownicze

Google pamięta o partnerach swoich pracowników

Firma Google oferuje partnerom pracowników wsparcie finansowe w przypadku ich… śmierci. Amerykański potentat wypłaca najbliższej rodzinie równowartość połowy dziesięcioletniego wynagrodzenia zmarłego. Co więcej, dzieci pracownika otrzymują również tysiąc dolarów miesięcznie jako wsparcie – dofinansowanie trwa do czasu zakończenia studiów.

SADA System i impreza w stylu „Gwiezdnych wojen”

Jedna z bardziej rozpoznawalnych firm oferujących rozwiązania w chmurze, czyli SADA System, postanowiła wyjść naprzeciw oczekiwaniom swoich pracowników. Przedsiębiorstwo zdecydowało się na organizację przyjęcia, którego motywem przewodnim są filmy z serii „Gwiezdne wojny”. Nie było to jednorazowe wydarzenie – impreza odbywa się cyklicznie, raz do roku.

Nestle przyjazne psom

Obecność ukochanego pupila w pracy może pozytywnie wpłynąć na pracownika. Wśród plusów przebywania z nim wymienia się m.in. obniżenie poziomu stresu czy lepsze samopoczucie. Sprawę z tego zdaje sobie doskonale Nestle – pracownicy biur tej firmy mogą zabierać do pracy swoje psy. Z podobnego udogodnienia mogą korzystać również zatrudnieni we wspomnianym już Google.

Facebook i Apple wspierają pracowników w staraniach o potomstwo

Tacy giganci jak Facebook i Apple doskonale wiedzą, że zegar biologiczny tyka, dlatego swoim pracownicom oraz partnerkom pracowników oferują dofinansowanie… procesu zamrażania komórek jajowych – mogą liczyć one na ok. 20 tys. dolarów na osobę na ten cel. Według firm takie rozwiązanie pomaga wyrównać szanse kobiet i mężczyzn w biznesie.

Timberland stawia na wolontariat

O ciekawy benefit pokusiło się również przedsiębiorstwo Timberland, amerykański producent odzieży i obuwia. Oferuje on swoim zespołom odpłatny czas (do pół roku) na wolontariat. W tym okresie pracownicy Timberland mogą działać w różnego typu organizacjach non-profit, fundacjach i stowarzyszeniach. Warto dodać, że to nie jedyny ukłon firmy w stronę charytatywności, bo np. w Dzień Ziemi osoby zatrudnione mają wolne i mogą uczestniczyć w różnych akcjach i wydarzeniach o takim charakterze.