TOP5 funkcji Worda, których na pewno nie znasz

Edytor tekstów MS Word to chyba najpopularniejszy program pakietu MS Office. Jest narzędziem służącym do tworzenia dokumentów tekstowych. Różnorodność funkcji Worda sprawia, że w tym samym oknie tekstowym można wprowadzać: tabele, wykresy, różnego rodzaju obiekty graficzne czy równania.

Na pierwszy rzut oka Word jest niezwykle prostym programem, z intuicyjną obsługą i rozbudowanym menu. Warto jednak zanurzyć się odrobinę głębiej w instrukcję obsługi lub ukończyć kurs Word, by wykorzystać wszystkie jego możliwości.

Elastyczny Word

Elastyczny, bo łatwy w dostosowywaniu do trybu czytania lub trybu pisania. Tryb czytania powoduje, że tekst zamieszczony w edytorze automatycznie przystosuje się do wielkości ekranu urządzenia. Również menu pojawia się tylko w zakresie potrzeb czytania. Tryb pisania natomiast posiada już menu bogate w różnorodne narzędzia kształtujące dokument.

Sprawdzanie czytelności tekstu

Niezwykle pomocną funkcją Worda jest możliwość sprawdzenia czytelności tekstu, jego zawartości merytorycznej. Mechanizm ten – indeks czytelności Flescha-Kincaida jest w stanie ocenić poziom artykułu i sprawdzić jak poradzi sobie z nim odbiorca.

Jak to zrobić?

  1. Opcja: pliki
  2. Pozycja: Sprawdzanie
  3. Zaznacz pole wyboru: Sprawdź gramatykę i pisownię
  4. Wybierz pozycję: Pokaż statystykę czytelności

W otwartym pliku tekstowym klikamy w: Sprawdź pisownię i naciskamy klawisz. Word przystąpi do sprawdzenia pisowni i gramatyki, a następnie wyświetli analizę tekstu, operującą skalą 100 punktów. Wysoka liczba oznacza, że tekst jest naprawdę zrozumiały. Większość standardowych dokumentów oscyluje wokół wyniku 60-70 punktów.

Kerning- odległość pomiędzy znakami

Kerning to funkcja, która ma szczególne znaczenie przy projektowaniu logotypów oraz wszelkich dokumentów, gdzie wygląd liternictwa ma kluczowe znaczenie. W pliku wordowskim kerning oznacza regulację odległości pomiędzy literami w zależności od ich formy. Nie zawsze bowiem, wybierając konkretną czcionkę, otrzymamy idealny obraz w edycji.

val non kerningval kerning

Kerning uregulował tu odległość pomiędzy literą V i A „ręcznie”, tym terminem określa się także regulację odstępów pomiędzy innymi znakami: literą a cyfrą, dwiema cyframi czy cyfrą a znakiem interpunkcyjnym.

Szybka nawigacja i przywracanie formatowania

Każdy kto kiedykolwiek miał do czynienia z Wordem docenia fakt funkcjonowania w nim skrótów klawiszowych. Jest ich mnóstwo a dodatkowo Word dopuszcza samodzielne ich tworzenie pod szczególne potrzeby. Skrótami przyspieszamy nawigację po tekście i jednym skrótem CTRL + spacja przywracamy rozsypane formatowanie.

skrót do stylu

Dodawanie znaku wodnego

Jedną z funkcji dostępnych w Wordzie jest możliwość wstawienia znaków wodnych gotowych lub samodzielnie kreowanych. Wystarczy wejść w Układ strony, potem w grupie Tło strony wskazać Znak wodny a dalej postępować zgodnie ze swoim wyborem.

Kursy obsługi MS Worda

Aby wykorzystać wszystkie funkcje edytora, nawet te ukryte najgłębiej, warto zdecydować się na kurs Worda przygotowujący do kreatywnego użytkowania programu. Dzięki temu tworzone przez nas pliki tekstowe będą czytelne zarówno dla nas jak i dla odbiorcy.