Zbliża się czas rozliczeń z fiskusem. Jak rozliczyć działalność nierejestrowaną?

Nadchodzi czas, w którym większość podatników będzie musiała rozliczyć się z fiskusem. Ten obowiązek dotyczy również osób prowadzących działalność nierejestrowaną.

– Działalność nierejestrowana to długo oczekiwane rozwiązanie, dzięki któremu początkujący przedsiębiorcy mogą przetestować swój pomysł na biznes bez konieczności formalnego zakładania firmy. To także świetna opcja dla osób, które pracują na umowę zlecenie lub umowę o pracę, a równocześnie dorabiają sobie na boku – wyjaśnia Dominik Ciula, Sales Director and Aasa dla Biznesu Product Owner w Aasa Polska.

Z takiego rozwiązania mogą skorzystać wyłącznie te osoby, które mają czystą kartę biznesową. Oznacza to, że przez ostatnie 5 lat (60 miesięcy) nie prowadziły żadnej firmy.

Jak rozliczyć działalność nierejestrowaną

Limit działalności nierejestrowanej

Podstawowym warunkiem prowadzenia działalności nierejestrowanej jest limit przychodów uzyskiwanych z tego tytułu. Ich wysokość nie może przekroczyć 50% minimalnego wynagrodzenia.

– Gdy tylko przedsiębiorca przekroczy określoną kwotę, musi natychmiast założyć firmę. Ma na to tylko 7 dni – tłumaczy Dominik Ciula.

Dominik Ciula

Obowiązki prowadzącego działalność nierejestrowaną

Podstawą działalności nierejestrowanej mają być ograniczone formalności. Z tego powodu osoby korzystające z takiego rozwiązania nie muszą prowadzić księgowości ani płacić ZUS-u.

– Choć osoby prowadzące działalność nierejestrowaną są zwolnione z podatku VAT, nie oznacza to jednak, że przychody z ich działalności w ogóle nie podlegają opodatkowaniu. Należy bowiem zapłacić od nich podatek dochodowy. Wpływy z tytułu działalności nierejestrowanej powinny zostać ujęte w tzw. przychodach z innych źródeł – wyjaśnia Dominik Ciula, Sales Director and Aasa dla Biznesu Product Owner w Aasa Polska.

Aasa Polska

Warto także pamiętać, że osoba prowadząca działalność nierejestrowaną, mimo braku formalnego zarejestrowania firmy, jest przez Kodeks Cywilny uznawana za przedsiębiorcę. Oznacza to, że musi przestrzegać praw konsumenta, czyli m.in. stosować się do reklamacji oraz zwrotów towaru, a także przestrzegać RODO.

Jak rozliczyć działalność nierejestrowaną

Działalność nierejestrowana rozliczana jest w zeznaniu PIT-36. Rubryka, w której należy wpisać dane związane z prowadzoną działalnością, znajduje się w dziewiątym punkcie dochodów. To właśnie w tym miejscu trzeba wskazać łączną wartość przychodów uzyskanych w skali całego roku. Warto przy tym pamiętać, że wartość przychodów uzyskanych z tytułu działalności nierejestrowanej w 2019 roku nie może przekroczyć kwoty 13 500 zł, ponieważ płaca minimalna wynosiła wówczas 2250 zł brutto.

– W zeznaniu podatkowym można także uwzględnić koszty związane z prowadzoną działalnością. Każdy tego typu wydatek musi jednak zostać odpowiednio udokumentowany – podpowiada Dominik Ciula.