Jak system alarmowy pomoże chronić twój biznes?

systemAlarm w firmie pozwoli na szybką reakcję, kiedy wykryje, że coś nie jest tak. Np. kiedy ktoś będzie próbował wtargnąć na teren obiektu lub czujniki wykryją dym. System alarmowy to jeden z kluczowych elementem ochrony budynkowej, o której powinien pomyśleć każdy przedsiębiorca.

Co to jest system alarmowy?

System alarmowy to kompleksowa instalacja, na którą składa się szereg urządzeń. Sercem jest centrala alarmowa, a do niej podłączone są kolejne elementy systemu, m.in. czujniki, sygnalizatory, komunikatory czy dialery. Dzięki szerokim możliwościom rozbudowy, system alarmowy może informować nas o fakcie włamania lub próbie włamania, a także o pożarze czy wycieku gazu. Wówczas zaprogramowana wcześniej centrala alarmowa może przekazać wiadomość do konkretnych służb (np. policji czy straży pożarnej) oraz do właściciela budynku. Po odpowiedniej konfiguracji zapewnia więc niezawodną pracę i zwiększa poziom bezpieczeństwa zarówno pracujących w budynku ludzi, jak i samego mienia. W ten sposób możemy zapobiec wielu nieszczęśliwym wypadkom.

system alarmowy

Co się składa na system alarmowy?

Na podstawowy system alarmowy składa się kilka elementów, które wykrywają podstawowe incydenty (takie jak ruch czy dym). Później można go rozbudować o kolejne moduły i rozszerzać jego funkcje. Wszystko zależy od naszych potrzeb jako właścicieli budynku.

 

Centrala alarmowa (www.montersi.pl/integra-64-centrala-alarmowa) – jest najważniejszym elementem systemu. Jej zadaniem jest wszczęcie alarmu poprzez np. wysłanie wiadomości tekstowej do właściciela budynku lub na numer alarmowy do policji czy straży pożarnej. Centralna alarmowa odpowiedzialna jest więc za prawidłową interpretację stanu faktycznego.

 

Czujniki ruchu, gazu, dymu – w podstawowym systemie nie może zabraknąć detektorów ruchu, które uruchomią alarm, kiedy wykryją kogoś w konkretnym polu. System alarmowy warto także wzbogacić o detektory gazu oraz dymu. Takie czujniki reagują od razu, kiedy pojawi się zagrożenie nie dopuszczając często do rozprzestrzeniania się pożaru czy gazu w budynku. Ich odpowiedni dobór jest niezbędny, aby cały system alarmowy w firmie działał poprawnie.

 

Czujniki wibracyjne – wspomniane rozwiązania warto poprzedzić instalacją czujników wibracyjnych i magnetycznych przy oknach i drzwiach. Tego typu urządzenia wykryją ruch zanim do włamania w ogóle dojdzie.

 

Sygnalizatory wewnętrzne oraz zewnętrzne (https://www.montersi.pl/sygnalizatory-zewnetrzne) – sygnalizatory alarmowe są ostatnim ważnym elementem systemu. Ich praca polega na sygnalizowaniu, iż doszło do konkretnego zdarzenia. Sygnalizator może emitować sygnał głosowy (akustyczny) i/lub wizualny (optyczny, wzrokowy). Może być to przykładowo ostre migające światło i głośna syrena alarmowa. Nowoczesne sygnalizatory wewnętrzne można zamaskować w ścianie dzięki swobodnemu doborowi obudowy.

skuteczność alarmu

Co wpływa na skuteczność alarmu?

Skuteczne działanie systemu alarmowego w firmie zależy przede wszystkim od dwóch rzeczy. Po pierwsze od doboru urządzeń, a po drugie od starannie wykonanej i skonfigurowanej instalacji. Dlatego profesjonalny alarm w firmie powinien być poprzedzony wykonaniem projektu instalacji przez specjalistę. Trzeba także przeprowadzić wywiad środowiskowy, na podstawie którego określa się zagrożenia i proponuje rozwiązania, które zmierzają do ich eliminacji. Działanie zapobiegawcze i sama obecność sygnalizatora alarmowego potrafi skutecznie zniechęcić potencjalnego włamywacza. Warto dodać, że aby system alarmowy zapewnił w firmie jeszcze więcej bezpieczeństwa, można go uzupełnić o monitoring.

 

Systemy alarmowe dostępne są w sklepie Montersi.pl

Montersi