Proces tworzenia strony internetowej – od czego zacząć?

Na świecie istnieje już blisko 1,5 miliarda stron internetowych. Webmasterzy, którzy tworzyli serwisy WWW wówczas, gdy dopiero zyskiwały one na popularności, mieli utrudnione zadanie. Musieli sami zapewnić sobie m.in. powierzchnię serwerową. Ówczesny serwis internetowy składał się z treści i hiperłączy. Obecnie tworzenie stron nie wymaga już tak specjalistycznej wiedzy – możesz mieć własny serwis bez znajomości branży IT. Od czego zacząć?

Proces tworzenia strony internetowej - od czego zacząć

Kreator stron WWW

Jednym z najprostszych sposobów na założenie strony internetowej jest skorzystanie z kreatora. Na czym to polega? Przede wszystkim nie interesuje cię kwestia hostingu WWW. Nie musisz kupować usługi serwerowej, gdyż otrzymujesz ją, korzystając z kreatora. To aplikacja, dzięki której w kilku krokach zakładasz stronę, a następnie dostosowujesz ją do swoich potrzeb. Na czym polega taka personalizacja strony? Wprowadzasz treści, ustalasz opcje w menu, zmieniasz podstawowe dane, dodajesz grafikę, pliki i nie tylko. Przede wszystkim musisz jednak wybrać pakiet dopasowany do twoich potrzeb. Z ilu podstron ma się składać serwis? Jeśli to strona firmowa to prawdopodobnie wystarczy 20, jeśli blog – może być potrzebne 60, a najlepiej nie mieć ograniczeń pod tym względem. Jak będzie wyglądać strona? Wybierasz z kilkudziesięciu szablonów, które możesz zmieniać, jeśli uznasz, że to dobre rozwiązanie. Szablony te możesz edytować, a wprowadzanie zmian jest stosunkowo proste. Możliwe, że będziesz mógł dodać własny kod html/css. Strona posiada wersję mobilną. To dobre rozwiązanie pod serwis, który będzie wizytówką firmy, pod portfolio czy bloga. Na witrynie możesz umieścić pliki video i dźwiękowe, dodać moduły z serwisów społecznościowych, a nawet komentarze.

Instalator aplikacji

Jeśli jednak zamierzasz założyć bardziej zaawansowany serwis, to powinieneś wziąć pod uwagę skorzystanie z instalatora aplikacji. Gdzie go znajdziesz? Jeśli zakupisz usługę hostingową, to prawdopodobnie będziesz mieć do dyspozycji taki instalator. To rozwiązanie, dzięki któremu szybko i łatwo założysz bardziej zaawansowany serwis. Otrzymujesz dostęp do dziesiątek skryptów, w tym:

  • Popularnych systemów CMS, takich jak WordPress, Drupal czy Joomla!
  • Oprogramowania sklepów jak Magento czy Prestashop.
  • Oprogramowania forów internetowych, katalogów stron i innych.

Założenie serwisu polega na uruchomieniu aplikacji po zalogowaniu się do panelu administracyjnego, a następnie wyborze skryptu, jaki chcesz zainstalować. Nie musisz sam zakładać bazy danych czy kopiować plików na serwer. Wskazujesz jedynie folder, w którym ma być zainstalowany skrypt, podajesz podstawowe dane, jak np. tytuł strony czy login i hasło administratora, a po chwili strona jest gotowa do edycji. W razie problemów z obsługą skryptu możesz skorzystać z gotowych materiałów, które są dostępne w sieci. Warto brać pod uwagę popularne skrypty, w których masz do dyspozycji liczne wpisy na blogach i forach, dzięki czemu łatwo wprowadzisz w serwisie takie zmiany, jakich potrzebujesz.

Sklep w modelu SaaS

Jeśli chcesz założyć sklep WWW, to możesz skorzystać z jeszcze łatwiejszego sposobu. Mowa o sklepie w modelu SaaS. Na czym to polega? Firma udostępnia ci gotowy, zainstalowany sklep, który dopasowujesz do swoich potrzeb. Możesz wprowadzać wiele modyfikacji, w zależności od tego, na jaki pakiet się zdecydujesz. W ramach oferty otrzymujesz również powierzchnię serwerową, a za usługę płacisz np. co miesiąc, co kwartał lub co rok. Nie odpowiadasz za aktualizowanie skryptów, nie musisz szukać hostingu. Twoim zadaniem jest jedynie dopasowanie usługi pod oczekiwania. To bardzo dobry sposób na rozpoczęcie takiej działalności, ale również na prowadzenie dużego, rozwiniętego, popularnego sklepu. Edycja jest w tym przypadku tak samo prosta, jak w kreatorze stron.