Wózek widłowy – rodzaje, zalety użytkowania, proces nabywania uprawnień

Wózki widłowe to maszyny potrzebne w wielu firmach budowlanych, fabrykach oraz halach produkcyjnych, a także magazynach i innych tego typu miejscach. Decydując się na zakup wózka widłowego, warto poznać dostępne rodzaje i zalety użytkowania poszczególnych modeli.

Rodzaje wózków widłowych i zalety poszczególnych modeli

Główny podział wózków widłowych odnosi się do sposobu zasilania. Na rynku można wyróżnić trzy grupy takich maszyn – gazowe, benzynowe oraz elektryczne. Pierwszy rodzaj, czyli wózek widłowy gazowy, jest często wybierany przez polskich przedsiębiorców. Podstawową zaletę stanowi w tym przypadku łatwość użytkowania, ponieważ wystarczy umieścić w odpowiednim miejscu butlę gazową. Maszynę można użytkować zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz budynków. Wózki na benzynę uznawane są za najmniej ekologiczne i jednocześnie stosunkowo drogie. Sporym problemem jest niemożność użytkowania ich w pomieszczeniach, a także wysokie koszty eksploatacji. Od pewnego czasu dużą popularnością cieszą się wózki elektryczne, które są uznawane za przyjazne dla środowiska i łatwe w eksploatacji. Co więcej, ten rodzaj maszyn może być używany zarówno wewnątrz pomieszczeń, jak i na zewnątrz, co stanowi sporą zaletę, zwłaszcza w przypadku hal i magazynów. Do innych plusów wózków widłowych elektrycznych można zaliczyć:

  • brak konieczności magazynowania paliwa oraz butli z gazem;
  • cichy tryb działania – brak głośnych odgłosów ma znaczenie m.in. ze względu na komfort pracy użytkowników;
  • niskie koszty serwisowe;
  • większą efektywność ze strony operatora, jeśli chodzi o poruszanie się po hali produkcyjnej lub magazynie;
  • wytrzymały układ hamulcowy.

Warto pamiętać o tym, że posiadanie w przedsiębiorstwie wózka widłowego (bez względu na jego model) ma wiele zalet. Takie maszyny umożliwiają szybki i bezproblemowy transport towarów. Wózki widłowe można znaleźć m.in. na stronie: https://www.still.pl/produkty.html.

Wózek widłowy
Źródło: Artykuł partnera

Proces nabywania uprawnień na wózki widłowe

Zdobycie uprawnień na wózki widłowe jest bardzo dobrym pomysłem, zwłaszcza w przypadku osób, które chcą pracować w magazynach lub na budowach. Przedsiębiorcy często szukają właśnie operatorów wózków widłowych, czyli osób, które odbyły stosowny kurs teoretyczny i praktyczny. Całe szkolenie zajmuje około tygodnia i kończy się egzaminem. Dodatkowo przed rozpoczęciem pracy operator musi przejść odpowiednie badania lekarskie i psychologiczne. Jeśli chodzi o ten drugi aspekt, to znaczenie ma badanie psychotechniczne, które polega na uzupełnieniu kwestionariuszy psychologicznych, a także wykonaniu zadań zleconych przez psychologa, np. na aparacie Piórkowskiego oraz na Mierniku Czasu Reakcji. Tego typu badanie umożliwia sprawdzenie, w jaki sposób operator wózka widłowego poradzi sobie z obsługą maszyny. Po ukończeniu kursu i przejściu badań możliwe jest rozpoczęcie pracy w jednym z przedsiębiorstw, np. w halach magazynowych lub produkcyjnych.