Czym zajmuje się biuro rachunkowe?

O tym, że warto korzystać z usług biura rachunkowego, przekonało się już bardzo wielu przedsiębiorców. Choć niejednokrotnie początkujący biznesmeni chcą zaoszczędzić na tego typu usługach, zajmując się wszystkim samodzielnie, to szybko dochodzą do wniosku, że dobra księgowość to nie koszt, a inwestycja. Czym zajmuje się biuro księgowe, dlaczego warto korzystać z jego wsparcia?

Czym zajmuje się biuro księgowe?

Biuro rachunkowe jest podmiotem gospodarczym, który świadczy usługi na rzecz różnego rodzaju instytucji, organizacji oraz innych podmiotów gospodarczych, a także osób fizycznych. Przedsiębiorcy związani umową z biurami księgowymi mogą zlecać im wykonanie prac w zakresie rachunkowości, płac oraz prowadzenia dokumentacji kadrowej. To jednak nie wszystko. Jak wiadomo, każda osoba prowadząca firmę zmuszona jest do odprowadzania podatków do Urzędu Skarbowego oraz składek do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, w czym mogą pomóc specjaliści, ponadto biuro rachunkowe może też sporządzać umowy. Tym wszystkim zajmują się księgowe i księgowi zatrudnieni w firmach na etat lub pracownicy zewnętrznych biur księgowych, które zwykle opiekują się większą ilością przedsiębiorstw.

Tak naprawdę nie sposób wymienić wszystkich działań, jakich podejmują się biura rachunkowe. Jeśli uda się trafić do dobrego specjalisty, to może on także przeprowadzić dla firmy analizę ryzyk finansowych, stworzyć strategię rozwoju firmy, przeprowadzić optymalizację podatkową, a także wytłumaczyć wszelkie przepisy podatkowe. Trzeba przyznać, że jest to naprawdę szeroki zakres działania.

sekretarka w biurze rachunkowym

Jaką odpowiedzialność może ponosić biuro rachunkowe?

Czy fakt, że przedsiębiorcy posiadają umowę z biurem rachunkowym, zwalnia ich z odpowiedzialności za terminowe odprowadzanie wszelkich składek i podatków oraz uiszczanie ich w odpowiedniej wielkości? Według przepisów prawa odpowiedzialność za sprawy podatkowe zawsze ponosi przedsiębiorca. Jeśli jednak poniesie szkody w związku z błędem popełnionym przez biuro rachunkowe, z którym współpracuje, to może żądać odszkodowania. Dobre firmy księgowe posiadają specjalne ubezpieczenia, które pomagają im w wypłacaniu rekompensat.

Dlaczego warto współpracować z biurem rachunkowym?

Odpowiedzi na to pytanie z łatwością można znaleźć w poprzednich akapitach, jednak warto zwrócić uwagę jeszcze na kilka kwestii. Jak już wspomnieliśmy, wiele młodych przedsiębiorców nie chce płacić za usługi biur księgowych, gdyż na początku rozwijania własnego biznesu może się to wydawać zbędnym kosztem. Prawda jest jednak taka, że zajmowanie się sprawami podatkowymi i nie tylko, zajmuje bardzo dużo czasu osobie, która nie ma kierunkowego wykształcenia ani doświadczenia. Ten czas można by poświęcić na rozwój firmy i sprawy, które przynoszą realne zyski. Bardzo często koszty związane z opłacaniem usług biura rachunkowego są niczym w porównaniu do zysków, jakie dzięki temu można osiągnąć.

Duże firmy dość często decydują się na stworzenie wewnętrznego działu, w którym zatrudniają na etat księgowych i specjalistów od rachunkowości. W przypadku małych i średnich firm znacznie bardziej opłacalna jest współpraca z biurem zewnętrznym.