Komory chłodnicze umożliwiają przechowywanie żywności i innych produktów wymagających niskiej temperatury i ściśle określonego mikroklimatu. Dzięki temu te specjalistyczne urządzenia są szeroko wykorzystywane w przemyśle. Czym są komory chłodnicze i jakie są ich zalety?
Czym są komory chłodnicze?
Komory chłodnicze to specjalistyczne urządzenia, dostępne w różnej wielkości i pojemności. Ich gabaryty mogą być bardzo duże, co pozwala na łatwe przechowywanie w nich licznych, odmiennych grup towarów. Z tego powodu są szeroko stosowane w wielu branżach. Wykonuje się je z materiałów charakteryzujących się niskim współczynnikiem przenikalności cieplnej. Mogą to być zatem płyty warstwowe z rdzeniem styropianowym lub poliuretanowym. Za generowanie oczekiwanej temperatury z komorach odpowiedzialna jest instalacja chłodnicza. Do jej tworzenia wykorzystywane są przeróżne technologie i rozwiązania. Na zewnątrz komory zazwyczaj znajduje się agregat chłodniczy, połączony ściśle z instalacją chłodniczą. Komory chłodnicze, których bogaty wybór znaleźć można na stronie: https://www.sprezarki-techem.com.pl/pl/prozniowe-komory-chlodnicze,77.htm, dają możliwość wielokrotnego montażu i demontażu. Wszystkie, dostępne modele wyposażone zostały w szczelne drzwi zamykane na klucz, które stanowią skuteczną barierę dla wnikania do środka ciepła. Najwyższej jakości materiały i zastosowane technologie sprawiają, że komory wyróżniają się solidnością, trwałością wykonania i znaczną odpornością na uszkodzenia. Będą zatem służyć użytkownikowi przez wiele lat, nie tracąc swojej funkcjonalności. Objętość komory może być dobrana do potrzeb danej firmy.
Zalety komór chłodniczych
Komory chłodnicze wykorzystuje się w różnych gałęziach przemysłu. Sprawdzają się wszędzie tam, gdzie konieczne jest zachowanie niskich temperatur. Są niezbędne w obiektach gastronomicznych, przetwórniach spożywczych, hotelach, szpitalach, firmach farmaceutycznych i wielu innych branżach. Każdy użytkownik może wybrać odpowiadający jego potrzebom model o określonych parametrach i kubaturze. Duży zakres temperatur sprawia, że w komorze można przechowywać produkty o różnych wymaganiach. Zaletą komór chłodniczych jest możliwość ich szybkiego i łatwego montażu w dowolnym miejscu oraz wielokrotnego demontażu. Ich użycie umożliwia znaczne skrócenie czasu schładzania produktów, a ponadto oszczędność energii w porównaniu z konwencjonalnymi metodami chłodzenia. Rozwiązanie to zapewnia ponadto warunki techniczne przechowywania zgodne z europejskimi przepisami. Odpowiednia wilgotność i temperatura, jakie panują w komorach, pozwalają na dłuższe utrzymanie świeżości produktów i zmniejszają straty wartości odżywczych. Dodatkową zaletą jest fakt, że komory łatwo utrzymać w czystości. Zapewnione zatem zostają higieniczne warunki i wyeliminowany rozwój bakterii oraz grzybów chorobotwórczych. Komory są energooszczędne i przez wiele lat zachowują swoją funkcjonalność oraz walory estetyczne.
Korzyści płynące ze stosowania komór chłodniczych
Dzięki zastosowaniu komór chłodniczych możliwe jest bezpieczne transportowanie i przechowywanie produktów wrażliwych na wilgotność i temperaturę. Zwłaszcza artykuły świeże, takie jak warzywa, owoce oraz kwiaty mogą dzięki nim zachować wartość swoje odżywcze, smak, kolor, konsystencję i masę, a ponadto zapach. Takie rozwiązanie eliminuje więc straty i zapobiega utracie jakości, a ponadto wydłuża przydatność produktów do spożycia. Komory chłodnicze zapewniają optymalne warunki przechowywania. Kontrolowana atmosfera spowalnia procesy biochemiczne i fizjologiczne umieszczonych w środku dóbr, co pozwala na znacznie dłuższy okres ich przechowywania. Szczelność uniemożliwia dostęp do zawartości insektom i gryzoniom. Komory chłodnicze są więc doskonałym i ekonomicznym sposobem ochrony nietrwałych produktów. Ich efektywność działania idzie w parze z długotrwałą eksploatacją.
Komory chłodnicze pełnią ważną funkcję w wielu branżach. Skutecznie chronią przechowywane lub przewożone w nich produkty przed wysychaniem i utratą jakości. Zapobiegają ponadto rozwojowi patogenów powodujących gnicie i psucie się produktów.