Zalety stosowania komór chłodniczych

Komory chłodnicze umożliwiają przechowywanie żywności i innych produktów wymagających niskiej temperatury i ściśle określonego mikroklimatu. Dzięki temu te specjalistyczne urządzenia są szeroko wykorzystywane w przemyśle. Czym są komory chłodnicze i jakie są ich zalety?

Czym są komory chłodnicze?

Komory chłodnicze to specjalistyczne urządzenia, dostępne w różnej wielkości i pojemności. Ich gabaryty mogą być bardzo duże, co pozwala na łatwe przechowywanie w nich licznych, odmiennych grup towarów. Z tego powodu są szeroko stosowane w wielu branżach. Wykonuje się je z materiałów charakteryzujących się niskim współczynnikiem przenikalności cieplnej. Mogą to być zatem płyty warstwowe z rdzeniem styropianowym lub poliuretanowym. Za generowanie oczekiwanej temperatury z komorach odpowiedzialna jest instalacja chłodnicza. Do jej tworzenia wykorzystywane są przeróżne technologie i rozwiązania. Na zewnątrz komory zazwyczaj znajduje się agregat chłodniczy, połączony ściśle z instalacją chłodniczą. Komory chłodnicze, których bogaty wybór znaleźć można na stronie: https://www.sprezarki-techem.com.pl/pl/prozniowe-komory-chlodnicze,77.htm, dają możliwość wielokrotnego montażu i demontażu. Wszystkie, dostępne modele wyposażone zostały w szczelne drzwi zamykane na klucz, które stanowią skuteczną barierę dla wnikania do środka ciepła. Najwyższej jakości materiały i zastosowane technologie sprawiają, że komory wyróżniają się solidnością, trwałością wykonania i znaczną odpornością na uszkodzenia. Będą zatem służyć użytkownikowi przez wiele lat, nie tracąc swojej funkcjonalności. Objętość komory może być dobrana do potrzeb danej firmy.

 

Komory chłodnicze
Foto: Adobe Stock. Materiał partnerski

Zalety komór chłodniczych

Komory chłodnicze wykorzystuje się w różnych gałęziach przemysłu. Sprawdzają się wszędzie tam, gdzie konieczne jest zachowanie niskich temperatur. Są niezbędne w obiektach gastronomicznych, przetwórniach spożywczych, hotelach, szpitalach, firmach farmaceutycznych i wielu innych branżach. Każdy użytkownik może wybrać odpowiadający jego potrzebom model o określonych parametrach i kubaturze. Duży zakres temperatur sprawia, że w komorze można przechowywać produkty o różnych wymaganiach. Zaletą komór chłodniczych jest możliwość ich szybkiego i łatwego montażu w dowolnym miejscu oraz wielokrotnego demontażu. Ich użycie umożliwia znaczne skrócenie czasu schładzania produktów, a ponadto oszczędność energii w porównaniu z konwencjonalnymi metodami chłodzenia. Rozwiązanie to zapewnia ponadto warunki techniczne przechowywania zgodne z europejskimi przepisami. Odpowiednia wilgotność i temperatura, jakie panują w komorach, pozwalają na dłuższe utrzymanie świeżości produktów i zmniejszają straty wartości odżywczych. Dodatkową zaletą jest fakt, że komory łatwo utrzymać w czystości. Zapewnione zatem zostają higieniczne warunki i wyeliminowany rozwój bakterii oraz grzybów chorobotwórczych. Komory są energooszczędne i przez wiele lat zachowują swoją funkcjonalność oraz walory estetyczne.

Korzyści płynące ze stosowania komór chłodniczych

Dzięki zastosowaniu komór chłodniczych możliwe jest bezpieczne transportowanie i przechowywanie produktów wrażliwych na wilgotność i temperaturę. Zwłaszcza artykuły świeże, takie jak warzywa, owoce oraz kwiaty mogą dzięki nim zachować wartość swoje odżywcze, smak, kolor, konsystencję i masę, a ponadto zapach. Takie rozwiązanie eliminuje więc straty i zapobiega utracie jakości, a ponadto wydłuża przydatność produktów do spożycia. Komory chłodnicze zapewniają optymalne warunki przechowywania. Kontrolowana atmosfera spowalnia procesy biochemiczne i fizjologiczne umieszczonych w środku dóbr, co pozwala na znacznie dłuższy okres ich przechowywania. Szczelność uniemożliwia dostęp do zawartości insektom i gryzoniom. Komory chłodnicze są więc doskonałym i ekonomicznym sposobem ochrony nietrwałych produktów. Ich efektywność działania idzie w parze z długotrwałą eksploatacją.

Komory chłodnicze pełnią ważną funkcję w wielu branżach. Skutecznie chronią przechowywane lub przewożone w nich produkty przed wysychaniem i utratą jakości. Zapobiegają ponadto rozwojowi patogenów powodujących gnicie i psucie się produktów.