Dropshipping — Poznaj coraz popularniejszy trend ecommerce handlu bez posiadania towarów.

Dropshipping do jeden z najszybciej rozwijających się trendów e-commerce, który dla wielu osób jest niezrozumiały, gdyż opiera się na handlu przedmiotami, których nie posiadamy. Handel wirtualny jest jednak bardzo ciekawą opcją, z której warto korzystać w wielu przypadkach. Wszystkie najważniejsze informacje o dropshippingu prezentujemy poniżej.

A więc… czym jest dropshipping

Dropshipping to handel polegający na sprzedawaniu rzeczy i przedmiotów, których fizycznie nie posiadamy. Choć może wydawać się to niezwykle zaskakujące, zagłębiając się nieco bardziej w temat, dostrzeżemy liczne korzyści tego sposobu sprzedaży.

Dropshipping polega na sprzedawaniu przedmiotów, które dopiero po sprzedaży zamówimy u producenta lub w hurtowni z wysyłką bezpośrednio do naszego klienta. Jest to pośrednictwo między klientem a producentem lub hurtownią, gdzie zarabiamy na różnicy cen. W modelu dropshippingu skupiamy się jedynie na sprzedaży dużej ilości produktów, a następnie zapewnieniu dostarczeniu go do klienta. Proces sprzedaży rozpoczyna się od oferowania produktów klientom w sklepach internetowych. Produkty w taki sposób możemy sprzedawać praktycznie wszędzie w sieci i możemy robić to na portalach ogłoszeniowych, portalach aukcyjnych czy poprzez systemy sprzedaży takie jak np. Amazon lub Empik. Następnie, gdy zatroszczymy się o wystawianie i sprzedaż produktów, w przypadku kupna przez klientów musimy zamówić ich wysyłkę do klienta prosto z magazynu lub od producenta.

pakowanie towaru

Dropshipping nie wymaga zatem fizycznego posiadania i obsługiwania produktów, a skupia się jedynie na znajdowaniu dostawców, a także sprzedawaniu drożej niż oni produktów w sieci.

Jak w praktyce wygląda dropshipping

Dropshipping zdecydowanie najlepiej wyjaśnić jest na konkretnym przykładzie. Chcąc handlować właśnie w taki sposób, przede wszystkim musimy stworzyć nasz sklep internetowy. Gdy już to zrobimy, odnajdujemy asortyment którym chcemy handlować, a także wystawiamy go w naszym sklepie internetowym za wyższą cenę, aniżeli możemy kupić go od producenta lub w hurtowniach. Następnie ważną kwestią jest promocja naszego sklepu internetowego, którą możemy przeprowadzać w różnych miejscach w internecie np. w mediach społecznościowych, poprzez pozycjonowanie strony internetowej czy inne sposoby digital marketingu. Gdy klient odnajdzie nasz sklep internetowy i zakupi produkt, z otrzymanych od niego pieniędzy opłacimy w danej hurtowni zakup produktu z zaznaczeniem, aby hurtownia dostarczyła go na adres naszego klienta. Dzięki temu zarobimy na różnicy między kupnem produktu w hurtowni, a jego sprzedażą naszemu klientowi.

Jakie ma korzyści

Dropshipping ma wiele korzyści i zalet, które można wykorzystywać zarówno jako główny sposób zarabiania jak i uzupełnienie naszego tradycyjnego sklepu internetowego. Dropshipping przede wszystkim nie wymaga jakiejkolwiek gotówki ani środków na rozpoczęcie działalności biznesowej. Dzięki dropshippingowi możemy zacząć handel praktycznie od ręki, gdyż realizację pierwszych zamówień opłacimy z wynagrodzenia, które otrzymamy wcześniej od naszych pierwszych klientów. Taka charakterystyka dropshippingu pozwala na stworzenie biznesu i wejście do branży e-commerce wszystkim osobom, które chcą handlować w sieci, ale nie mają środków na rozpoczęcie biznesu. Jest to często dość spory problem a wykorzystując dropshipping możemy otworzyć swój wymarzony sklep internetowy.

Sprzedaż w stylu dropshippingu jest również stosunkowo bezpieczna dla nas gdyż nie ryzykujemy własnymi środkami, a także nie musimy wynajmować biura, powierzchni magazynowej, a także zatowarowywać sklepu, skupiając się jedynie na samej reklamie i sprzedaży. Dzięki temu w razie nieprzewidzianych problemów, możemy po prostu zakończyć działalność bez większych kłopotów.Dropshipping jest również bardzo elastycznym i niewymagającym sposobem handlu, który polega jedynie na odbieraniu zamówień od naszych klientów i składaniu zamówień w hurtowniach o dostarczenie konkretnego produktu naszym klientom z pominięciem nas samych.

Dużą zaletą dropshippingu jest możliwość zarobienia bardzo dużych pieniędzy. Nie musząc samodzielnie obsługiwać towarów i produktów, możemy oferować sprzedaż praktycznie wszystkich produktów na rynku w dowolnej ilości. Jedynym ograniczeniem jest obsługa samego sklepu internetowego. W porównaniu z prowadzeniem tradycyjnego sklepu możemy wystawiać różnorodne produkty i sprzedawać zdecydowanie więcej, aniżeli przy standardowym sklepie internetowym. To z kolei przełoży się na większy ruch, a także możliwość większego zarobku.

dropshipping

Samo wprowadzenie dropshippingu jest również proste i jeśli posiadamy odpowiednie umiejętności czyli potrafimy zwinnie poruszać się po internecie nie będzie dla nas kłopotliwy. Dropshipping będzie wymagał zatem jedynie wystawienia produktów na sprzedaż, a także odszukiwania hurtowni, które oferują go w niższej cenie oraz regularnego monitorowania ceny aby nie sprzedawać przedmiotów w niższych cenach, aniżeli oferują to bezpośrednio producenci, co prowadziłoby do strat.

Wady dropshippingu

Dropshipping, jak każdy model sprzedaży posiada pewne wady, choć jest ich stosunkowo niewiele. W zasadzie są to dwie główne na które, warto zwrócić szczególną uwagę, gdy decydujemy się handlować w taki sposób. Przede wszystkim jest to brak możliwości pakowania produktów w spersonalizowane i brandowane opakowania, co nie sprzyja budowaniu wizerunku marki. Drugim minusem jest brak kontroli nad procesem dostawy i jej terminowością. Wybierając, jednak renomowaną i zaufaną hurtownię, będziemy mogli być prawie pewni wykonania usługi na jak najwyższym poziomie.

Czy dropshipping jest legalny?

Tak, dropshipping jest jak najbardziej legalnym sposobem handlu. Choć budzi on spore wątpliwości a wręcz kontrowersje, jest legalny do momentu, w którym nie dostarczymy przesyłki produktu klientowi, który od nas zakupił. W polskim prawie nie musimy zwracać uwagi na proces dostawy oraz parametry zakupu produktów, a jedynym wyznacznikiem legalności handlu jest to, że zrealizujemy daną umowę o zakup, którą zawarliśmy z kupującym. Jeśli zatem kupujący otrzyma w terminie towar zgodny z zamówieniem nie istnieją żadne regulacje mówiące nam w jaki sposób mamy dokonywać tej transakcji i ją obsługiwać. Handel w stylu dropshippingu jest zatem legalny.