Standardowe ubezpieczenie nieruchomości może nie wystarczyć, jeśli przechowujesz w domu kosztowności.

Mimo że najwięcej Polaków przechowuje pieniądze w bankach, to nie brakuje również takich, którzy trzymają gotówkę w domu. Wiele osób trzyma również w miejscu zamieszkania dzieła sztuki, biżuterię oraz inne kosztowności. Czy standardowe ubezpieczenie nieruchomości obejmuje takie przedmioty?

Pieniądze i kosztowności najbezpieczniejsze są oczywiście w banku. Z badania przeprowadzonego przez Narodowy Bank Polski wynika jednak, że co czwarty Polak trzyma gotówkę w domu. Co ciekawe, pieniądze w tzw. skarpecie trzymają nie tylko seniorzy, ale i spora część drobnych przedsiębiorców. Niskie oprocentowanie lokat sprawiło również, że wiele osób zaczęło lokować oszczędności życia w dzieła sztuki. Ten rynek jest wart w Polsce już 380 mln zł. Takie dzieła sztuki są potem przechowywane w mieszkaniach i domach. Podobnie jest z biżuterią. Wszystkie te kosztowności mają ogromną wartość. Nic dziwnego, że właściciele nieruchomości montują coraz częściej alarmy i różne inne zabezpieczenia antywłamaniowe. Rozsądnie byłoby dodatkowo takie drogocenne rzeczy ubezpieczyć. Czy zwykła polisa mieszkaniowa wystarczy?

Co obejmuje podstawowe ubezpieczenie nieruchomości?

Na początek należy wyjaśnić, co obejmuje podstawowa polisa mieszkaniowa. Standardowa ochrona dotyczy nieruchomości i wszystkich jej elementów, które są ściśle z nią powiązane, tzn. są stałe i przytwierdzone do konstrukcji budynku lub stanowią jego część. To oznacza, że wykupując podstawowy zakres ochrony, obejmujemy nim mury, strop, okna, drzwi, podłogi, instalacje itd. Takie elementy są najczęściej ubezpieczone od skutków działania różnych żywiołów, ale mogą zyskać także ochronę od kradzieży z włamaniem. W tym zakresie powinny zostać jednak ubezpieczone przede wszystkim ruchomości znajdujące się w danym domu lub mieszkaniu.

Standardowe ubezpieczenie nieruchomosci
Materiał nadesłany przez partnera.

Czym są ruchomości w polisie mieszkaniowej?

W tym miejscu należy wytłumaczyć, co ubezpieczyciele rozumieją przez pojęcie „ruchomości domowe”. Na ich określenie używane są różne terminy, w tym np. wyposażenie mieszkania czy mienie ruchome. W rzeczywistości ruchomości to określenie bardzo szerokie i może obejmować nawet tak nieoczywiste składowe, jak zwierzęta domowe. Ogólnie można napisać, że ruchomości są przedmiotami, które mogą zostać wyniesione z domu lub mieszkania. Najlepiej sprawdzić w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia, co dana firma ubezpieczeniowa uważa za ruchomości domowe. Najczęściej są to:

  • sprzęt elektroniczny i AGD,
  • meble wolnostojące,
  • sprzęt sportowy,
  • ubrania i obuwie,
  • książki i płyty,
  • dzieła sztuki,
  • zwierzęta domowe
  • kosztowności.

Zatrzymajmy się na ostatnim punkcie.

Jak ubezpieczyć biżuterię i inne kosztowności?

Kosztowności to szerokie pojęcie, które obejmuje różne przedmioty. Jeśli zajrzymy do Słownika Języka Polskiego, przeczytamy, że kosztowności to drogocenne przedmioty, mające dużą wartość, w tym zwłaszcza biżuteria. Dla ubezpieczycieli kosztowności to przede wszystkim właśnie biżuteria i gotówka.

– Aby ubezpieczyć przedmioty wartościowe – kosztowności, trzeba wykupić odpowiednie rozszerzenie do podstawowej polisy mieszkaniowej. Za każdym razem trzeba dobrać starannie ryzyka. W przypadku kosztowności najważniejsza jest ochrona od kradzieży z włamaniem – zwraca uwagę ekspert internetowej porównywarki ubezpieczeń Punkta. – Przyda się także rozszerzenie na wypadek rabunku. To o tyle istotne w przypadku biżuterii, że przecież nosimy ją także poza domem lub mieszkaniem. Rabunek obejmuje natomiast zdarzenia, które mają miejsce poza ubezpieczoną nieruchomością. Jeśli nie jesteśmy pewni, jakie rozszerzenia mogą nam się przydać, najlepiej wybrać ubezpieczenie all risk. To najszerszy możliwy zakres ochrony – podkreśla ekspert.

Na jaką kwotę ubezpieczyć kosztowności?

Aby kosztowności były odpowiednio chronione, trzeba je ubezpieczyć na właściwą kwotę. Wartość sumy ubezpieczenia musi odzwierciedlać wartość drogocennych przedmiotów. Do tego konieczne jest ustalenie ich wartości. Jeśli jest to standardowa biżuteria, którą można kupić w sklepie jubilerskim, może wystarczyć rachunek lub faktura zakupu. W przypadku przedmiotów szczególnie drogocennych lub starych konieczna będzie wycena rzeczoznawcy. Trzeba również pamiętać, że od wartości przedmiotu ubezpieczenia zależy także wysokość składki ubezpieczenia. Oferty ubezpieczenie domu w Punkta pozwolą dostosować polisę do Twoich potrzeb.

Jak znaleźć dobre ubezpieczenie nieruchomości?

Na koniec warto wyjaśnić, w jaki sposób znaleźć dobre ubezpieczenie kosztowności. Oddajmy ponownie głos ekspertowi.

– Ubezpieczenie kosztowności to rozszerzenie ubezpieczenia nieruchomości. Trzeba zatem zacząć od znalezienia atrakcyjnej polisy mieszkaniowej, a potem zwrócić uwagę na dostępne opcje dodatkowe. Wymaga to poznania wielu ofert ubezpieczenia. Na szczęście dziś nie trzeba już odwiedzać placówek ubezpieczycieli, żeby poznać ich produkty. Z pomocą przychodzi Internet. W sieci bez problemu znajdziemy porównywarkę ubezpieczeń, która wyszuka dla nas błyskawicznie najlepsze oferty polisy mieszkaniowej. To najłatwiejszy sposób znalezienia idealnego ubezpieczenia – wyjaśnia ekspert Punkta.pl.

Nie wszyscy decydują się na przechowywanie kosztowności w bankach lub skrytkach bankowych. Trzymanie cennych przedmiotów w domu to wyzwanie i spore zagrożenie. Konieczne jest bowiem odpowiednie ich zabezpieczenie. Często nie wystarczą alarmy czy zamki antywłamaniowe. Warto dobrać także odpowiedni zakres ubezpieczenia nieruchomości, który będzie obejmował kosztowności.