Gdzie można powiesić baner reklamowy, aby zrobić to legalnie?

Banery reklamowe spotykamy na każdym kroku i trudno się temu dziwić. Skuteczność takiej reklamy jest bardzo wysoka, a obecność wielkoformatowej treści w dobrym miejscu szybko wpłynie na rozpoznawalność marki lub produktu. Nie zawsze jednak można powiesić baner tam, gdzie się zamierza. Dlatego w tym artykule sprawdzisz, jak i gdzie można legalnie zawiesić baner reklamowy oraz w jakich okolicznościach lepiej tego nie robić.

Wieszanie banerów na konstrukcjach reklamowych

Ograniczenia prawne związane z wieszaniem banerów są niejasne i stanowią przedmiot dyskusji w branży od wielu lat. W polskim prawie nie ma bowiem jednoznacznych przepisów określających precyzyjny zakres wykorzystywania takiej formy reklamy. Zatem gdzie można powiesić baner? Odpowiedź na to pytanie zależy od kontekstu środowiskowego, rodzaju reklamy i powierzchni.

Jedno- lub dwustronny baner reklamowy, który można znaleźć w tym miejscu – https://www.drukarniaonline.pl/product/print/3096/banery-dwustronne, może być swobodnie zawieszony na słupach reklamowych lub wywieszony w oknie lokalu gospodarczego.

Wielkogabarytowe banery często rozwieszane są na specjalnych konstrukcjach stalowych. Zastosowanie takiej formy reklamy pod względem prawnym będzie wymagało jednak pozwolenia na budowę. Konstrukcje reklamowe nie zostały bowiem wymienione w art. 29 ustawy Prawo budowlane z dnia 7 lipca 1993 roku (Dz. U. 2016.290 z dn. 2016.03.08).

Zgodnie z istniejącym orzecznictwem sądowym przy ocenie nie jest istotny rodzaj fundamentów konstrukcji lub sposób wiązania z gruntem, a jej specyficzna charakterystyka budowlana, w tym przede wszystkim wymiary. Kwestia ta pozostaje jednak otwarta.

Mniejsze stelaże na banery, np. półtorametrowe stojaki, ze zdroworozsądkowej perspektywy nie powinny podlegać pod obowiązek uzyskania pozwolenia, jednak ostateczne znaczenie ma decyzja sądu.

baner reklamowy
Baner reklamowy – Źródło- od partnera.

Umieszczanie banerów reklamowych na budynkach i oknach

Zastanawiając się, gdzie można powiesić baner, na myśl mogą przyjść ściany budynków mieszkalnych. Ich widok w tym miejscu w Polsce jest wciąż bardzo popularny, czego przyczyną może być brzmienie art. 26 ust. 2 pkt 6 ustawy Prawo budowlane. Zgodnie z nim montaż nośnika reklamowego na budynku nie wymaga pozwolenia na budowę.

Wyjątkiem są budynki posiadające status zabytków, a ograniczenia podświetlania reklamy dotyczą zawsze każdej reklamy na terenie niezabudowanym. Taka forma prezentowania treści jest najłatwiejsza, o ile spotka się z dobrą wolą podmiotów zarządzających danym budynkiem.

Jeszcze inaczej wygląda sytuacja związana z instalacją banerów na oknach budynków mieszkalnych. W przypadku własnego, wynajmowanego lub dzierżawionego lokalu gospodarczego możliwości są nieograniczone. Jeśli jednak zamierza się usytuować reklamę np. w oknie mieszkania, należy zwrócić uwagę na Rozporządzenie w sprawie warunków technicznych użytkowania budynków mieszkalnych (Dz.U. z 1999 r. nr 74, poz. 836). Zakazane jest stosowanie nośników, które ograniczają dzienne oświetlenie mieszkania. Przepis ten jednak jest różnie interpretowany, czego doskonałym przykładem w praktyce są reklamy z tzw. siatki mesh – materiału z otworami, który przecież przepuszcza część światła.