Czy leasing dla małej firmy się opłaca?

Badania „Leasing Index” przeprowadzone przez firmę PMR Research dowiodły, że leasing jest popularnym źródłem finansowania wśród firm z sektora MŚP. Okazuje się, że 35% przedsiębiorstw zatrudniających do 49 pracowników korzysta lub korzystało w przeszłości z leasingu. Zdecydowana większość z nich (ponad 90%) ocenia pozytywnie lub bardzo pozytywnie współpracę z firmą leasingową.

Istnieje wiele powodów, dla których leasing jest opłacalny dla małych firm. Przedstawiamy jego najważniejsze zalety i korzyści.

Łatwa dostępność

Przedsiębiorca prowadzący na niedużą skalę jednoosobową działalność gospodarczą może bez trudu otrzymać pozytywną decyzję o przyznaniu leasingu – pod warunkiem, że prowadzi firmę od minimum 6 miesięcy. Większość przedmiotów nie wymaga wysokiego wkładu własnego, a nawet są finansowane przy zerowej opłacie wstępnej. Najczęściej możliwe jest zastosowanie uproszczonego trybu weryfikacji zdolności leasingowej. Dzięki temu nie trzeba spełniać wielu formalności – zwykle wystarczy przedstawić oświadczenie o wynikach finansowych. Decyzja o udzieleniu leasingu może być wtedy wydana nawet w dniu złożenia wniosku.

Uniknięcie zamrażania kapitału

Mała firma potrzebuje sporych środków na inwestycje, które umożliwią jej rozwój – zwłaszcza w początkowym okresie działalności. Leasing pozwala zapobiec zamrażaniu kapitału, ponieważ przedsiębiorca opłaca środek trwały ze swoich bieżących przychodów – w postaci niedużych, odpowiednio rozłożonych w czasie rat leasingowych.

Możliwość finansowania różnych środków trwałych

Leasing pozwala sfinansować wszelkie przedmioty, które są małej firmie niezbędne do prowadzenia działalności, w tym samochód, maszyny i komputery. Mogą to być zarówno nowe, jak i używane środki trwałe różnych producentów.

Elastyczne warunki umowy

Firmy leasingowe pozwalają dostosować warunki umowy do indywidualnych potrzeb małego przedsiębiorcy. Elastyczne podejście może dotyczyć m.in. długości umowy, wysokości raty czy harmonogramu płatności. Mała firma ma możliwość, aby na bieżąco dostosowywać sposób spłaty leasingu do swojej aktualnej sytuacji finansowej.

Możliwość korzystnego wykupu

Po zakończeniu umowy leasingu operacyjnego, przedsiębiorca uzyskuje prawo do wykupu przedmiotu na korzystnych warunkach. Może również zwrócić go firmie leasingowej, dzięki czemu uniknie konieczności poszukiwania na własną rękę nowego nabywcy. Rezygnacja z wykupu pozwala wziąć w leasing kolejny – nowocześniejszy środek trwały.

Brak negatywnego wpływu na zdolność kredytową

Leasing nie obciąża w żadnym stopniu zdolności kredytowej firmy. Dzięki temu może ona w razie potrzeby pokrywać kredytem inne inwestycje, niezbędne w prowadzonej działalności gospodarczej.

Legalna optymalizacja podatkowa

Z leasingiem wiążą się również wymierne korzyści finansowe. Przedsiębiorca może uwzględniać opłacone raty w kosztach uzyskania przychodu, a także odliczać naliczony VAT – jeśli jest płatnikiem tego podatku. Istnieje również możliwość zmniejszenia podstawy opodatkowania dzięki wpisywaniu w koszty firmowe opłat eksploatacyjnych, np. związanych z używaniem samochodu w leasingu.

Dodatkowe usługi w cenie raty

Niektóre firmy leasingowe oferują finansowanie w pakiecie z różnego typu usługami, np. serwisem, przeglądami, sezonową wymianą opon, pomocą drogową, samochodem zastępczym itp. Są one wtedy zawarte w cenie raty, dzięki czemu leasingobiorca zyskuje sporą przewidywalność kosztów. Nie musi się przejmować, że wzrosną one np. na skutek awarii wziętego w leasing auta czy urządzenia.