PIT – kiedy możemy go skorygować i skorzystać z ulg podatkowych.

Należy wiedzieć, że każdy z nas może obejrzeć swój PIT za 2021 rok. Są dostępne na stronie internetowej: www.podatki.gov.pl. Jest to komfortowe rozwiązanie, ponieważ PIT-y automatycznie wystawia administracja skarbowa. Jeśli nie korzystamy z ulg, wówczas nie musimy nic robić. Kiedy mamy odliczenia, sami je wprowadzamy.

Temat ten podzielmy na takie oto segmenty:

1) Zalogujmy się do naszego e-PIT – wystarczy, że wejdziemy na stronę: www.podatki.gov.pl/pit/twoj-e-pit i zalogujemy się na jeden z trzech sposobów:

– przez profil zaufany

– aplikację mObywatel

– za pomocą numeru PESEL (lub NIP) i z podaniem kwoty przychodu.

Jeżeli zgadzamy się z rozliczeniem, jakiego dokonała za nas Krajowa Administracja Skarbowa, wówczas nie musimy nic robić. Nasz PIT terminowo trafi do skarbówki. Jeśli chcemy coś zmienić, na przykład skorzystać z ulgi, możemy wprowadzić zmiany: przy pomocy programu do rozliczeń lub w formie papierowej, wysyłając potem wypełniony PIT pocztą.

2) Zobaczmy, czy mamy prawo do ulg – należy wiedzieć, że mamy prawo do skorzystania z takich oto ulg:

a). od podatku odliczymy ulgę prorodzinną. Jeśli z niej korzystaliśmy rok temu, wówczas będzie uwzględniona też w PIT za 2021 rok. Ale jeśli rodzina się powiększyła, skorygujmy PIT. Ulga przysługuje: na pierwsze dziecko 1112,04 zł, na drugie 1112,04 zł, na trzecie 2000,04 zł, na czwarte i kolejne 2700 zł.

b). ulga termomodernizacyjna (na ocieplenie domu) daje możliwość odliczenia nawet 106 tysięcy złotych. Odliczyć możemy między innymi: materiały budowlane do docieplania, kolektory słoneczne, stolarkę okienną itd.

c). od dochodu: to darowizny na cele charytatywne oraz ulga rehabilitacyjna (także dla opiekuna osoby niepełnosprawnej, na przykład małżonka, dziecka rodzeństwa, jeśli dochody osoby niepełnosprawnej nie przekroczyły 15010,56 zł w 2021 roku). Bez limitu odliczymy koszty adaptacji mieszkania do potrzeb osoby niepełnosprawnej, a w ramach limitu, na przykład zakup pieluchomajtek (maksymalnie 2280 zł).

d). ulga za internet – odliczymy, jeżeli wcześniej nie korzystaliśmy z niej (maksymalnie 760 zł).

3) Wspólny PIT:

a). z małżonkiem – jeśli tak chcemy się rozliczyć, musimy samodzielnie wypełnić PIT, ponieważ e-PIT-y są wystawiane indywidualnie.

b). z dzieckiem – takie rozliczenie jest korzystne zwłaszcza wtedy, kiedy samotny rodzic zarobił w 2021 roku ponad 85 528 zł i wpada w wyższy próg podatkowy – z 17 do 32-procent.

4) 1% naszego podatku – jeśli chcemy go przekazać na przykład fundacji, powinniśmy wprowadzić taką informację do naszego PIT.

Dodatkowa uwaga – jeśli mamy pytanie o PIT możemy zadzwonić na infolinię Krajowej Informacji Skarbowej (od poniedziałku do piątku, 8.00-18.00) na numer 801 055 055 (z telefonu stacjonarnego) lub (22) 330 03 30 (z telefonu komórkowego). Po połączeniu się z infolinią wybierzmy 0. Eksperci od podatków wyjaśnią wątpliwości. Należy też wiedzieć, że 2 maja 2022 roku jest ostatecznym terminem na sprawdzenie PIT przez internet, ewentualnie korekty i wysłanie go do urzędu skarbowego.