Koszty prowadzenia jednoosobowej działalności gospodarczej

Osoba planująca założyć jednoosobową firmę jest w stanie zarabiać w niektórych przypadkach nawet o kilkanaście tysięcy złotych więcej w skali roku od osoby na etacie mając dokładnie takie same zarobki brutto. Prowadząc działalność gospodarczą mamy możliwość obniżenia sporej ilości zobowiązań względem fiskusa.

Do najpopularniejszych z nich należą koszty za: rozmowy telefoniczne, eksploatację samochodu i jego amortyzację, raty leasingowe, kupno komputera oraz oprogramowania, materiały biurowe, a także koszty za usługi księgowej.

Z racji posiadania kosztów uzyskania przychodów, a te są znaczącą przewagą przy prowadzeniu własnej firmy. Dlatego też niezmiernie ciężko jest ocenić od jakiego momentu własna firma jest już lepsza. Można to zrobić w sporym uproszczeniu zakładając, że nasza firma nie ponosi innych kosztów poza najniższymi składkami ZUS. W taki wypadku progiem powyżej, którego można mówić o opłacalności będzie kwota około 5500 zł brutto.

Przy takich założeniach pensja będzie jeszcze wyższa od zysków w ramach firmy jednoosobowej o około 19 zł miesięcznie. Dopiero przy preferencyjnych składkach własna firma wychyla się na przód i zwycięża z pracą na etacie o 459 zł miesięcznie i około 5,5 tys. złotych w skali roku. Te wyliczenia odpowiadają zarobkom w wysokości 5500 zł. Jeśli przysługuje nam preferencyjna składka ZUS to wtedy działalność gospodarcza jest opłacalna już od 2 tysięcy złotych brutto.

Warto pamiętać, że powyższe analizy należą do absolutnego minimum. Jeśli dodamy do tych wyliczeń koszty uzyskania przychodu to różnica na korzyść własnej firmy będzie wzrastać tym szybciej, im wyższe będą nasze koszty.

Mając identyczną kwotę 5500 złotych brutto oraz miesięczne koszty na pułapie 2 tysięcy złotych to przewaga firmy nad etatem rośnie do 341 złotych i ponad 4 tysiące złotych w skali roku miesiąc do zapłacenia standardową stawkę ZUS oraz do 786 zł na miesiąc posiadając obniżoną stawkę ZUS, co daje już ponad 9,4 tysięcy złotych w skali roku.

Prowadząc własną firmę musimy też pamiętać o opłatach za księgowość. Nie ma zapisanych w ustawie wymogów rozliczania się z fiskusem z udziałem księgowej, lecz mało kto chce sam brać na siebie prowadzenie księgowości. Pozytywnym aspektem tego kroku jest fakt, że wydatki poniesione na obsługę księgowości możemy traktować jako koszt, a więc dodatkowo obniżymy z tego tytułu podatek.