Ubezpieczenie na życie to rodzaj polisy, który występuje w wielu zróżnicowanych formach. Czym różni się podstawowa polisa na życie od dodatkowej? Na jakie aspekty należy zwracać uwagę podczas poszukiwania takiego ubezpieczenia? Na wszystkie te pytania odpowiadamy w poniższym artykule.
Podstawowe a dodatkowe ubezpieczenie na życie
Podstawowe ubezpieczenie na życie zapewnia wypłatę świadczenia w przypadku zgonu osoby ubezpieczonej. Pieniądze z polisy przekazywane są wskazanych w umowie osobom uposażonym. Z kolei, gdy ubezpieczony nie wyszczególnił, komu ma być przydzielone świadczenie, wówczas pieniądze trafiają do jego najbliższych zgodnie z kolejnością dziedziczenia. Z kolei dodatkowe ubezpieczenie na życie to polisa, która oferuje zwiększony zakres ochrony w konkretnym obszarze.
Przed czym może chronić dodatkowa polisa na życie?
Dodatkowa polisa na życie może np. dotyczyć pobytu w szpitalu, choroby nowotworowej, śmierci osób bliskich, urodzenia dziecka i wielu innych zdarzeń. Dokładny zakres ochrony uzależniony jest od zapisów umowy, która jest podpisywana między klientem a ubezpieczycielem.
W ramach dodatkowego ubezpieczenia na życie możemy otrzymać także dodatkowe wsparcie dzięki pakietowi assistance. Polega to na zapewnieniu danej osobie innych form pomocy aniżeli finansowe. Osoby posiadające pakiet assistance mogą mieć np. zagwarantowane wsparcie psychologiczne, dowiezienie leków bądź transport medyczny,
Ubezpieczenie od pobytu w szpitalu
Elementem dodatkowego ubezpieczenia na życie może być pobyt w szpitalu. Posiadacz takiej polisy może uzyskać nawet kilkaset złotych za każdy dzień spędzony w placówce medycznej. trzeba jednak pamiętać o tym, że każde towarzystwo dokładnie określa w OWU (Ogólne Warunki Ubezpieczenia), jaki typ hospitalizacji wiąże się z przyznaniem świadczenia klientowi.
Ubezpieczenie od poważnej choroby
Ubezpieczenie od choroby zapewni nam środki finansowe na walkę z ciężkim schorzeniem. Taka polisa może obejmować nawet kilkadziesiąt przypadków medycznych oraz szeroki system wsparcia. W większości przypadków ubezpieczenie od poważnej choroby obejmuje schorzenia takie jak udar mózgu, zawał serca, niezłośliwy guz mózgu, choroba Parkinsona, choroba Alzheimera, stwardnienie rozsiane.
Ubezpieczenie od wystąpienia niezdolności do pracy
Jest to rodzaj ubezpieczenia polegającego na tym, że ubezpieczony otrzyma środki finansowe w przypadku, gdy z powodu choroby bądź nieszczęśliwego wypadku będzie czasowo niezdolny do wykonywania swojego zawodu. Niezdolność powinna trwać określoną w warunkach ubezpieczenia liczbę dni oraz być potwierdzona stosownym zwolnieniem lekarskim.
Ubezpieczenie związane z urodzeniem dziecka
W związku z tym, iż powiększenie rodziny może być dużym wyzwaniem dla domowego budżetu, wiele towarzystw ubezpieczeniowych proponuje swoim klientom ubezpieczenie związane z urodzeniem dziecka. Polega ono na tym, że klient otrzymuje wsparcie finansowe w związku z pojawieniem się jego dziecka na świecie. Wypłata jest jednorazowa.
Ubezpieczenie związane z urodzeniem dziecka najlepiej jest wykupić kilka miesięcy przed zajściem w ciążę. Jest to uwarunkowane tym, iż większość towarzystw ubezpieczeniowych stosuje karencję. Jest to określenie dla okresu, w którym nie można skorzystać z przysługującego świadczenia.
Na jakie aspekty zwrócić uwagę przy wyborze dodatkowego ubezpieczenia na życie?
Przy wybieraniu dodatkowego ubezpieczenia na życie należy zwracać uwagę na kilka czynników. Mianowicie:
- zakres oferowanej ochrony,
- wysokość przysługujących świadczeń,
- wysokość składek,
- okres karencji,
- czas trwania umowy,
- renoma ubezpieczyciela.
Podsumowanie
Dodatkowe ubezpieczenie na życie może zapewnić nam ochronę w wielu nieprzewidzianych sytuacjach życiowych, takich jak choroba, niezdolność do pracy czy urodzenie dziecka. Decyzję o wyborze takiej polisy należy podjąć po dokładnym przeanalizowaniu swoich potrzeb oraz możliwości finansowych.