Automatyzacja w obszarze HR i zarządzania kadrami.

Osoby zatrudnione w HR są odpowiedzialne nie tylko za procesy rekrutacyjne i wyszukiwanie jak najlepszych specjalistów do współpracy. Automatyzacja w działach Human Resources to obecnie jedno z popularnych rozwiązań, które pozwala na znacznie sprawniejsze zarządzanie kadrami i całym przedsiębiorstwem.

hr tool
Źródło: Materiał Partnera

Automatyzacja i zarządzanie zasobami ludzkimi – w jakim celu stosuje się optymalizację w tym zakresie?

Warto jednak pomyśleć nad tym, aby wykorzystać nowoczesne aplikacje HR do zarządzania czasem pracy pracowników, a także optymalizacji procesów rekrutacji nowych osób. Automatyzacja w zarządzaniu zasobami ludzkimi ma na celu osiągnięcie konkretnych korzyści takich, jak:

 • minimalizacja błędów popełnianych przez człowieka – tutaj przydaje się sztuczna inteligencja,
 • redukcja zadań, które wymagają ingerencji fizycznego pracownika działu HR – im mniej czynności wykonywanych ręcznie przez pracownika HR, tym sprawniejsze jest zarządzanie zasobami ludzkimi w firmie,
 • szybsze przetwarzanie informacji – narzędzia HR optymalizują proces rekrutacji, wdrażania nowego pracownika, a także kwestie dopełnienia procedur formalnych,
 • większa satysfakcja firmy z zatrudnionego pracownika oraz zadowolenie kandydata, dzięki sprawnemu przejściu procesu rekrutacji.

System HR w firmie powinien zawsze być maksymalnie zoptymalizowany, aby móc w krótkim czasie zatrudnić jak najlepszych specjalistów, ale nie tylko. Narzędzia dla HR pozwalają na znacznie sprawniejsze zarządzanie:

 • czasem pracy pracowników,
 • komunikacją pomiędzy pracownikami a kadrą zarządzającą,
 • wypłatą wynagrodzeń,
 • procesem wyszukiwania nowych pracowników na rynku pracy.

Automatyzacja HR – jak zrobić to dobrze?

hr
Źródło: Materiał Partnera

Aplikacje do zarządzania HR to nowoczesne oprogramowanie, które pozwala na poprawę sprawności komunikacji międzyludzkiej w przedsiębiorstwie, ale nie tylko. Dzięki nim można też jasno wyznaczyć zadania konkretnych pracowników, a także szybki przekazać niezbędne informacje np. na temat danego projektu i jego założeń. W kwestii optymalizacji działu HR w firmie, warto pamiętać o poszczególnych zadaniach, które z pomocą nowoczesnego oprogramowania można realizować znacznie szybciej, czyli:

 • onboarding nowych pracowników (szybkie przekazywanie informacji przez aplikację),
 • automatyzacja procesów rekrutacji,
 • multiposting, czyli wyszukiwanie nowych kandydatów do pracy poprzez publikowanie ogłoszeń o pracę w wielu miejscach jednocześnie,
 • inteligentna selekcja kandydatów – dotyczy to robotyzacji działu HR wraz z wykorzystaniem sztucznej inteligencji.

Zobacz przykład narzędzia HR popularnej firmy produkującej i sprzedającej artykuły sportowe.

Procesem, który stale się powtarza w dziale HR to obieg dokumentów (umowy, formularze, wnioski). Nowoczesne rozwiązania optymalizacyjne pozwalają skrócić czas przetwarzania dokumentów, a także umożliwiają wyeliminowanie błędów np. w rozliczeniach czasu pracy pracowników oraz ich wynagrodzeń. Człowiek zawsze jest w stanie popełnić błąd, dlatego automatyzacja HR i wdrażanie aplikacji HR to dobre posunięcie.

Czy automatyzacja procesów HR może zastąpić działalność człowieka?

Na tę chwilę oprogramowanie komputerowe oraz sztuczna inteligencja to wysoce zaawansowane technologicznie rozwiązania, sprawdzające się także w obszarach HR. Zoptymalizowanie procesów rekrutacyjnych oraz komunikacji międzyludzkiej wcale nie oznacza całkowitego wykluczenia człowieka z działu HR (Human Resources).  Zarządzanie zasobami ludzkimi to działania, które zawsze ostatecznie muszą być podejmowane przez człowieka. Dotyczy to w szczególności firm z branży IT, gdzie właściwy dobór specjalistów dla danego projektu przekłada się na jego szybszą realizację.