W co warto zainwestować? Sprawdź!

Inwestowanie pozwala nie tylko zarabiać, ale również chroni wolne środki pieniężne przed inflacją, czyli spadkiem wartości. Choć obecnie mamy dostęp do całej gamy różnego rodzaju produktów inwestycyjnych, wybór odpowiedniego nie jest prosty, zwłaszcza dla osób początkujących. W co warto dziś zainwestować?

Małe znane produkty alternatywne

O akcjach, obligacjach czy jednostkach uczestnictwa w funduszach inwestycyjnych słyszał niemal każdy, jednak nie można powiedzieć tego samego o alternatywnych produktach inwestycyjnych, które – jak się okazuje – mogą być bardzo dochodowe. Rynek inwestycji alternatywnych rozwija się z roku na rok – niegdyś mieli do niego dostęp jedynie pasjonaci, dziś może na niego wejść praktycznie każdy, kto chce trafnie ulokować posiadane środki pieniężne. Co należy do grona tak zwanych produktów alternatywnych? Przede wszystkim są to:

  • numizmaty,
  • dzieła sztuki,
  • biżuteria,
  • różnego typu wyroby z metali szlachetnych.

W kontekście inwestycji alternatywnych warto zatrzymać się przy numizmatach, gdyż to właśnie rynek starych monet rozrasta się najprężniej. Aby na niego wejść, musimy posiadać pewną wiedzę teoretyczną, a także kapitał początkowy. Chcąc zakupić monety lub sprzedać posiadane egzemplarze, możemy skorzystać z pomocy domów aukcyjnych. Oferta dostępna jest na stronie internetowej https://aukcje.numimarket.pl/wycena/. Inwestowanie w numizmaty może okazać się bardzo dochodowe, lecz jednocześnie musimy pamiętać, że wymaga ono cierpliwości oraz poświęcenia sporej ilości czasu. Bardzo często na zawarcie satysfakcjonującej nas transakcji musimy poczekać nawet kilka miesięcy. Z drugiej strony, inwestowanie w numizmaty przynosi wysoką stopę zwrotu, dzięki czemu dobrze chroni oszczędności przed rosnącą inflacją.

w co warto zainwestować
Źródło: Materiał Partnera

Inwestowanie w nieruchomości – wciąż popularne, ale czy opłacalne?

Inwestowanie w mieszkania, domy czy apartamenty wakacyjne wciąż cieszy się ogromną popularnością wśród osób, które szukają dla siebie odpowiednich produktów, przynoszących wysoką stopę zwrotu. Rzeczywiście, inwestując w nieruchomości, można sporo zarobić, w dodatku na dwa sposoby. Z jednej strony możemy w krótkim czasie sprzedać nieruchomość z zyskiem, z drugiej strony zarabiać w dłuższej perspektywie na jej wynajmie. Wybór należy wyłącznie do inwestora, a uzależniony jest on w dużej mierze od panujących na rynkach warunków. Aby zainwestować w nieruchomość, potrzebujemy sporej ilości kapitału, co dla wielu osób jest dużą przeszkodą w wejściu do rynek. Obecnie wkład minimalny wynosi nawet kilkaset tysięcy złotych, co przy ograniczonych możliwościach finansowych nie daje szansy na dokonanie inwestycji, nawet jeśli myślimy o zakupie wyłącznie nieruchomości o niewielkim metrażu. Alternatywnym rozwiązaniem jest kredyt o charakterze inwestycyjnym, jednak obecnie nie każdy może go otrzymać.

Inwestycje finansowe – czy warto?

Inwestorzy mogą ulokować wolne środki pieniężne w produktach finansowych, takie jak lokaty bankowe, akcje czy obligacje. W tym przypadku stopa zwrotu zwykle nie jest bardzo wysoka, choć nieco inaczej może być w przypadku ryzykownych akcji. Z drugiej strony, inwestycje finansowe uznawane są za stosunkowo bezpieczne, dlatego mogą stanowić alternatywę dla osób, które chciałyby zarobić, a jednocześnie nie chcą ponosić dużego ryzyka bądź zwyczajnie nie znają się na inwestowaniu. Założyć lokatę bankową może każdy, podobnie jest z zakupem obligacji. Musimy liczyć się w tym przypadku z niższą stopą zwrotu, które niekoniecznie pozwoli ochronić kapitał przed inflacją, przez co straci on nieco na wartości. Oczywiście, możemy też zainwestować w bardziej ryzykowne produkty finansowe, takie jak na przykład akcje spółek dopiero wchodzących na rynek. W takim przypadku musimy jednak liczyć się z możliwością utraty kapitału. Zaletą inwestycji o charakterze finansowym jest fakt, iż nie potrzebujemy dużego kapitału początkowe, aby w ogóle móc wejść na rynek. Nawet osoby, które chcą zainwestować środki pieniężne o niewielkiej wartości, będą miały taką możliwość.