Jak w dobie inflacji chronić swoje finanse?

Ostatnie miesiące są dla portfeli wielu Polaków wyjątkowo trudne. W związku z tym każda okazja do oszczędności jest warta wykorzystania. Wiele osób zastanawia się, w jaki sposób może w obecnych czasach poprawić kondycję swojego budżetu. Wbrew pozorom rozwiązań jest wiele – wiele z nich może się jednak na pierwszy rzut oka wydawać nieintuicyjne. Jakie to rozwiązania? Jak w czasie szalejącej inflacji wesprzeć swoje finanse tak, aby nie stracić?

Jak dbać o swoje finanse w czasie inflacji?

Edukacja ekonomiczna jest w Polsce od lat znajduje się na bardzo niskim poziomie. W związku z tym zdecydowana większość Polaków nie posiada wiedzy na temat tego, jak dbać o swoje finanse. Ogólna dezorientacja występuje szczególnie w sytuacjach, w których sytuacja gospodarcza wymyka się spod kontroli. Nie wiemy wówczas, co robić i tylko biernie obserwujemy, jak nasza sytuacja finansowa się pogarsza. Przykładem takich sytuacji jest postępująca inflacja. Inflacja to w największym skrócie wzrost cen. W ten sposób jest najłatwiej ją wytłumaczyć, ponieważ to właśnie ten jej aspekt jest najbardziej odczuwalny z perspektywy konsumentów. Siła nabywcza pieniądza maleje, w związku z czym możemy nabyć mniej dóbr za tę samą kwotę.

Na inflacji najbardziej cierpią ci, którzy na co dzień także znajdują się w trudnej sytuacji finansowej. Osoby o najmniejszych możliwościach mogą mieć wówczas problem z zaspokojeniem nawet najbardziej podstawowych potrzeb. Najczęstszą reakcją w takiej sytuacji jest bezradność. To jednak nie pomoże nam wydobyć się z kryzysu. Jak zatem sobie radzić w takiej sytuacji? Czy są sposoby na to, żeby chociaż trochę poprawić kondycję swojego budżetu?

Jak w dobie inflacji chronić swoje finanse
Źródło: Materiał Partners

Oszczędzanie w obcej walucie

Największe bezpieczeństwo w finansach w każdych czasach gwarantuje oszczędzanie. Niezależnie od sytuacji ekonomicznej warto przykładać dużą uwagę do tego, by systematycznie odkładać środki na swoim koncie.

Coraz większą popularnością cieszy się rozwiązanie, jakim jest oszczędzanie w obcej walucie. W czasach, gdy krajowa waluta jest bardzo słaba, jest to bardzo korzystna opcja. Dzięki temu jest to coraz chętniej wybierany sposób oszczędzania. Jest to postępowanie warte przemyślenia także z tego względu, że może być sposobem na dywersyfikację oszczędności – rozwiązanie także bardzo zalecane przez ekspertów. Ulokowanie swoich oszczędności w walucie o większej stabilności pozwala na poczucie większego bezpieczeństwa. Jest to szczególnie wartościowe w czasie kryzysów gospodarczych, takich z jakimi mierzymy się obecnie.

Dużym uznaniem cieszą się także konta wielowalutowe. Rozwiązanie to pozwala na trzymanie kilku walut na jednym koncie. Dla osób, które dużo podróżują, jest to bardzo wygodne. Konta wielowalutowe można otworzyć zarówno w bankach tradycyjnych, jak i internetowych. W przypadku spadku siły nabywczej złotego warto posiadać także pieniądze w obcych walutach, zwłaszcza jeśli ich kurs w porównaniu do złotego jest atrakcyjny i stabilny.

Wymiana walut po atrakcyjnym kursie – gdzie?

Jak można wywnioskować na podstawie dotychczasowej treści artykułu, dobrym sposobem na zabezpieczenie swoich środków pieniężnych, zwłaszcza w trudnych warunkach gospodarczych, jest szeroko rozumiana wymiana walut. Jednak by była ona korzystna, musi się odbywać po atrakcyjnych kursach. W jakim miejscu wymieniać waluty, by było to jak najbardziej korzystne?

Jeszcze do niedawna jedynymi miejscami, w których można było wymienić waluty, były kantory stacjonarne i banki. Rozwiązania te nie tylko wiązały się z koniecznością fizycznego pojawienia się w jakimś miejscu, ale także były stosunkowo drogie. Wymiana walut nie jest już tak kosztowna dzięki rozwiązaniu, jakim są kantory internetowe. Tam kursy są o wiele bardziej atrakcyjne, co umożliwia zmultiplikowanie korzyści, jakie dla naszych finansów może mieć rozsądnie wykonywana wymiana walut.