Co zrobić, jeżeli nie chcesz rozmawiać z windykatorem?

Na całym świecie wiele osób boryka się z zadłużeniem. Część z nich nawet nie zdaje sobie z tego sprawy, dopóki nie skontaktuje się z nimi przedstawiciel firmy windykacyjnej.

Otrzymanie pisma z firmy windykacyjnej to bez wątpienia stresujący moment. Podobnie jak wizyta windykatora w Twoim domu. Najgorsza reakcja na taką sytuację to jednak unikanie kontaktu z firmą windykacyjną.

Co zatem robić? Jaką strategię obrać i jak najszybciej pozbyć się długów? Wszystkiego dowiesz się z poniższego artykułu.

Windykator nie jest Twoim wrogiem

Celem pracy windykatora jest odzyskanie zaległych zobowiązań finansowych. Nie będzie on jednak próbował tego osiągnąć za wszelką cenę i bez dobrej woli z Twojej strony. Nie ma też takich uprawnień jak komornik i nie może np. zająć Twojego majątku czy wynagrodzenia. Brak współpracy z windykatorem może jednak w najgorszym wypadku doprowadzić do takiego scenariusza.

Windykator robi wszystko, aby rozwiązać Twoją sprawę polubownie. Miej na uwadze, że kontaktuje się on z Tobą, aby znaleźć jak najlepsze wyjście z Twojej sytuacji. Dogadanie się z nim to zatem najkrótsza droga do pozbycia się długów.

rozmowa z windykatorem
Źródło: Materiał Partnera

Rozmowa z windykatorem jest kluczem do rozwiązania Twojej sytuacji

I Ty, i windykator chcecie, aby Twoje długi stały się przeszłością. Oznacza to, że w żaden sposób nie będzie Ci on tego utrudniać. Wręcz przeciwnie – pomoże znaleźć Ci takie rozwiązanie, które umożliwi możliwie najszybszą spłatę zadłużenia.

Oczywiście najlepszą opcją jest jednorazowa spłata zadłużenia. Windykatorzy doskonale rozumieją jednak, że nie zawsze jest to możliwe. Właśnie dlatego bardzo często proponują indywidualne warunki spłaty długów.

Jakie możliwości istnieją w tym zakresie?

  • Prowadzenie negocjacji dotyczących spłaty długu.
  • Rozłożenie spłaty zadłużenia na raty.
  • Zatrzymanie naliczania karnych odsetek.
  • Zmiana warunków ugody w zależności od Twoich indywidualnych możliwości finansowych.

Co robić, jeżeli nie możesz porozmawiać z windykatorem?

To bardzo rzadkie, jednak zdarzają się sytuacje, że naprawdę nie możesz porozmawiać z windykatorem. Może to wynikać z faktu, że pracujesz w nietypowych godzinach lub np. przebywasz za granicą.

Firmy windykacyjne doskonale to rozumieją i właśnie dlatego oferują osobom zadłużonym możliwość zarządzania swoimi długami online. Możesz samodzielnie w każdej chwili, z wygodnego dla siebie miejsca, założyć konto online i uzyskać dostęp do szczegółów swojej sprawy. Z poziomu portalu online sprawdzisz wysokość swojego zadłużenia, a także ustalisz dogodne dla Ciebie warunki jego spłaty.

To nie koniec zalet takiego rozwiązania. Korzystając z platformy online możesz używać szybkich płatności (np. BLIK) oraz sprawdzić historię swoich wpłat. Zyskasz pełną kontrolę nad informacjami związanymi z zadłużeniem. Zarządzanie długiem jest wygodniejsze i łatwiejsze niż kiedykolwiek wcześniej!

Jeżeli jednak możesz porozmawiać z windykatorem, a zwyczajnie nie chcesz lub obawiasz się takiej rozmowy, postaraj się mimo wszystko przełamać swój opór. Pamiętaj, że główne narzędzie windykatora to komunikacja – podczas szczerej rozmowy możesz poznać kluczowe szczegóły dotyczące Twojego zadłużenia lub odnaleźć niestandardowe rozwiązania w zakresie jego spłaty.

Czytaj również: 5 zasad rozmowy windykacyjnej

Przygotuj plan spłaty długów

Jeżeli nie chcesz rozmawiać z windykatorem, prawdopodobnie Twoja sytuacja finansowa nie jest zbyt dobra. Jednak najgorsze, co możesz teraz zrobić, to ignorować swoje zadłużenie. Zamiast tego postaraj się zmierzyć z zaistniałą sytuacją i opracuj plan, który umożliwi Ci spłatę długu. Im szybciej rozpoczniesz konkretne działania, tym lepiej. Pamiętaj, że dług nie zniknie sam z siebie!

Oto, co możesz zrobić, aby odzyskać płynność finansową.

  • Poznaj szczegóły swojej sytuacji. Dowiedz się, ile dokładnie wynosi Twoje zadłużenie.
  • Dokładnie przeanalizuj swoje wydatki. Zidentyfikuj te, których ponoszenie jest konieczne i te, z których możesz zrezygnować.
  • Ogranicz spontaniczne zakupy i zbędne wydatki. Chodzi tu przede wszystkim o takie przyjemności jak zakup nowych gadżetów czy drogie wyjazdy. Wrócisz do nich po wyjściu z zadłużenia.
  • Planuj wydatki. Zaprzyjaźnij się z listami zakupów – nie tylko tych spożywczych.
  • Jeżeli Twoje zadłużenie jest wysokie, a jego spłata przekracza Twoje możliwości finansowe, rozważ znalezienie dodatkowego źródła dochodu. Podejmij dorywczą pracę lub poszukaj zleceń. Pamiętaj, że to sytuacja tymczasowa – czasem warto się poświęcić.
  • Rozmawiaj – zarówno z windykatorem, jak i z bliskimi. Ich rady, a w przypadku bliskich być może także finansowe wsparcie, na pewno pomogą Ci wyjść z trudnej sytuacji.

Sprawdź również – Jak wyjść z długów? https://blog.best.com.pl/jak-wyjsc-z-dlugow/

Podsumowanie

Kwestie związane z zadłużeniem zdecydowanie nie należą do najprzyjemniejszych aspektów naszego życia. Gdy się jednak pojawiają, najlepiej od razu stawić im czoła. Rozmowa z windykatorem jest pierwszym krokiem do odzyskania wolności finansowej.

Szczerze zachęcamy do tego, aby jej nie unikać. Jeżeli jednak z jakichś względów nie możesz jej przeprowadzić, skorzystaj z możliwości, jakie stwarzają firmy windykacyjne w zakresie spłaty długu online. Dziś zadłużenia możesz pozbyć się łatwiej niż kiedykolwiek – za pomocą szybkich płatności internetowych!