Sprężone powietrze wykorzystywane jest na szeroką skalę w różnych branżach. Warto tutaj wiedzieć, że to medium uznawane jest za czyste, a to oznacza, że można stosować je w farmacji czy przemyśle spożywczym. Jednak, aby układ pneumatyczny prawidłowo działał niezbędne są szybkozłączki pneumatyczne. Co warto o nich wiedzieć?
Szybkozłączka pneumatyczna – czym jest?
Proste rozwiązania często są najbardziej efektywne i pozwalają na osiągnięcie dobrych rezultatów. Doskonałym wyborem jest tutaj szybkozłączka pneumatyczna, która ma niezwykle prostą konstrukcję. Jednocześnie pozwala ona na łatwe, wielokrotne, ale też szczelne podłączenie przewodów pneumatycznych. Warto zauważyć, że szybkozłączki pneumatyczne można instalować, ale i odinstalowywać ręcznie. Wybierając modele, które posiadają certyfikację należy wiedzieć, że można je łączyć z przewodami różnych producentów. A więc rzeczywiście złącze pneumatyczne jest bardzo ważnym elementem, którego rolą jest ukierunkowanie przepływu sprężonego powietrza w szybkozłącze pneumatyczne kompresora. Prowadzi je poprzez przewody aż do urządzenia zasilanego sprężonym powietrzem.
Oczywiście trzeba pamiętać, że szybkozłącza pneumatyczne dostępne są w wielu wariantach i rodzajach, dlatego też zawsze przy wyborze należy zwracać uwagę na to, jaki jest dopuszczalny zakres temperatur oraz ile wynosi maksymalne ciśnienie robocze. Znaczenie ma też przepływ powietrza, średnica przepływu czy materiał wykonania. Szybkozłączki mogą być wykonane z różnych materiałów. Najtańsze są modele wykonane z tworzywa sztucznego, które rzeczywiście są podatne na uszkodzenia mechaniczne. Nie mogą też pracować w zmiennych warunkach, czy tam, gdzie występują drgania. Zdecydowanie lepszym wyborem jest szybkozłącze pneumatyczne wykonane z mosiądzu. Jest trwałe i niezawodne, a przy tym jego cena nie jest wysoka. Można również wybrać szybkozłącze do powietrza wykonane z wysokiej jakości materiałów z domieszką niklu. Tego typu modele stosowane są w specjalistycznych pracach. Szybkozłączki z Pneumatigu będą tutaj świetnym wyborem.
Szybkozłącza pneumatyczne rodzaje
Występują różne typy szybkozłączek pneumatycznych. Biorąc pod uwagę zastosowanie możemy wyróżnić szybkozłączkę do sprężonego powietrza z gwintem wewnętrznym, szybkozłączkę do powietrza z gwintem zewnętrznym, a także szybkozłączkę powietrza pod przewód z gwintem kalibrowanym. Oczywiście trzeba tutaj pamiętać, że poszczególne modele różnią się średnicą gwintu. Dodatkowo ważnym elementem szybkozłączki do sprężonego powietrza jest zakończenie, czyli króciec, który odpowiada za przepływ sprężonego powietrza.
Króciec musi być dostosowany i dopasowany do średnicy przewodu, którą zamierzamy podłączyć do układu. Szybkozłączka pneumatyczna do kompresora umożliwia tutaj podłączenie przewodów do kompresora, gdzie dochodzi do sprężenia powietrza i wtedy praca układu może być efektywna i prawidłowa. Warto jeszcze zwrócić uwagę na sposób montażu i tutaj wyróżniamy złączki wtykowe, a także złączki skręcane. Do tej kategorii możemy zaliczyć zawory kulowe, które z jednej strony łączą dwa elementy układu, zaś z drugiej umożliwiają zamknięcie przepływu powietrza w dowolnym momencie. Aby stworzyć komfortowe warunki pracy należy wybrać jeszcze tłumiki hałasu.
Szybkozłączka pneumatyczna dostępna jest także w różnych wariantach liczby wlotów i wylotów. Szybkozłączka pneumatyczna może rozprowadzać sprężone powietrze do kilku przewodów. Może być też łącznikiem pomiędzy dwoma przewodami i w tym przypadku mówimy o złączach przelotowych. Do podłączenia przewodu z komresorem bądź odbiornikiem wykorzystuje się najprostsze złącza, które posiadają jeden wlot oraz wylot. Do rozprowadzania powietrza mogą służyć trójniki Y lub T, które mają jeden wlot i dwa wyloty.
Można również zastosować czwórniki X wyposażone zarówno w dwa osobne wloty, jak i dwa osobne wyloty. Różnorodne typy szybkozłączek pozwalają na projektowanie nawet najbardziej zaawansowanych technologicznie układów pneumatycznych i pozwalają na szybkie łączenie kilku elementów. Jeżeli chcecie rozdzielić przewody możecie zastosować listwy rozdzielające. Tego typu rozwiązania stosuje się w warsztatach czy np. serwisach samochodowych, gdzie znajduje się wiele narzędzi, które zasilane są tym czystym medium. Szybkozłączka pneumatyczna to rzeczywiście rozwiązanie, które przyspiesza pracę, ale i pozwala na obniżenie kosztów.