Jak zbudować swoją wiarygodność kredytową? Pomocne wskazówki.

W ostatnim czasie sporo uwagi w mediach poświęca się tematowi zdolności kredytowej, której pozytywna weryfikacja stanowi jeden z podstawowych warunków przyznania kredytu: gotówkowego lub hipotecznego. To jednak nie jedyny aspekt profilu potencjalnego kredytobiorcy, na który instytucje finansowe zwracają uwagę. Drugi kluczowy element to wiarygodność kredytowa. Czym właściwie ona jest? Czym różni się od zdolności? W jaki sposób można ją zbudować? Odpowiadamy na najczęściej zadawane pytania.

1. Wiarygodność kredytowa – czym jest i co na nią wpływa?

2. Wiarygodność kredytowa a zdolność kredytowa

3. Jak budować wiarygodność kredytową?

W jaki sposób najprościej sprawdzić zarówno zdolność kredytową, jak i wiarygodność kredytową? Jednym ze sposobów takiej weryfikacji jest zamówienie raportu BIK gromadzącego informacje dostarczane przez instytucje finansowe.

Jak zbudować swoją wiarygodność kredytową
Źródło: Materiał Partnera

Wiarygodność kredytowa – czym jest i co na nią wpływa?

Wiarygodność kredytowa, mówiąc najprościej, podsumowuje terminowość i stosunek kredytobiorcy do spłaty dotychczas zaciąganych zobowiązań. Poprzez ocenę tego parametru bank sprawdza, w jaki sposób do tej pory klient regulował swoje raty, czy pojawiały się jakiekolwiek trudności na tym polu, a jeśli tak – w jaki sposób były rozwiązywane. Pozwala to oszacować stopień ryzyka związany z udzieleniem kredytu konkretnej osobie. Bank, który pożycza pieniądze, chce mieć przecież pewność, że klient je odda, a sprawdzenie wiarygodności kredytowej pozwala mu ją uzyskać.

Przeczytaj więcej na temat aspektu, jaki stanowi wiarygodność kredytowa – http://kredytnakazdycel.pl/wiarygodnosc-kredytowa/.

Wiarygodność kredytowa a zdolność kredytowa

Jak więc widać, wiarygodności kredytowej nie można uznać za synonim zdolności. Wiarygodność obrazuje sposób, w jaki do tej pory klient traktował swoje kredyty gotówkowe czy ratalne, zaś zdolnością kredytową określa się jego ogólne możliwości spłaty takich zobowiązań. Zdolność wskazuje, czy klienta w ogóle stać na kredyt o określonej wartości w kontekście jego przychodów, liczby osób pozostających na utrzymaniu czy stylu życia.

Więcej informacji na temat zdolności i wiarygodności kredytowej klienta znajdziesz na kredytnakazdycel.pl.

Jak budować wiarygodność kredytową?

Podsumowując powyższe rozważania, można powiedzieć, że wiarygodność kredytowa obrazuje podejście klienta do spraw finansowych, dlatego stanowi tak ważny dla banku wskaźnik. Z tego samego powodu powinieneś zatroszczyć się o ten parametr, by w przyszłości ułatwił uzyskanie środków w ramach kredytu.

Jak budować swoją wiarygodność kredytową? Wystarczy kilka prostych metod.

  • Zadbaj o historię kredytową

Osoba, który nigdy nie spłacała żadnego kredytu gotówkowego czy choćby ratalnego, stanowi dla banku niewiadomą. Instytucja nie jest w stanie dokonać ani oceny zdolności kredytowej, ani oceny wiarygodności kredytowej, gdyż po prostu nie dysponuje żadnymi danymi. Nie musisz zaczynać od razu od kredytu lub pożyczki. Na początek wystarczy karta kredytowa z niewielkim limitem lub sprzęt na raty.

  • Terminowość

Drugą ważną kwestią są terminowe spłaty zobowiązań. Mowa tu nie tylko o zobowiązaniach finansowych, ale także o płatnościach za czynsz, telefon czy media w mieszkaniu. Ewentualne roztargnienie może okazać się poważne w skutkach, a jego konsekwencje znacznie dotkliwsze niż kilkanaście groszy odsetek.

  • Szybka reakcja na problemy

Może zdarzyć się, że w czasie spłacania kredytu dotkną cię przejściowe problemy finansowe. Nie udawaj, że ich nie ma. Nawiąż kontakt z instytucją finansową, by wypracować rozwiązanie, na przykład wakacje kredytowe.