Ubezpieczenie mieszkania – czy przedłuża się automatycznie?

Zdecydowanie się na ubezpieczenie mieszkania jest istotną inwestycją w przyszłość. Może skutecznie zabezpieczyć właścicieli mienia przed ponoszeniem wysokich kosztów remontów lub wymiany sprzętu znajdującego się w domu. Najlepsza polisa będzie przy okazji chroniła mieszkańców na wypadek wyrządzenia przez nich szkody osobom trzecim, np. zalania sąsiada. Nim jednak zdecydujesz się na jej kupno, powinieneś poznać najważniejsze kwestie formalne. Z tego artykułu dowiesz się, czy ubezpieczenie mieszkania przedłuża się automatycznie, a także jakie dokumenty są potrzebne do podpisania umowy z ubezpieczycielem.

Czy warto ubezpieczyć mieszkanie?

Polisa ubezpieczeniowa mieszkania, gdy obejmuje dużą liczbę zdarzeń mogących prowadzić do wystąpienia szkody, a także całe mienie ubezpieczonych, to bardzo opłacalne rozwiązanie. Dzięki niej właściciel mieszkania oraz osoby, które je użytkują, zostają mocno odciążone finansowo, gdy konieczny jest remont czy wymiana wyposażenia. Co więcej, nawet najlepsza polisa mieszkaniowa może kosztować zaledwie kilkaset złotych rocznie. A to w stosunku do kwoty koniecznej do zapłaty np. po zalaniu sufitu i ścian czy awarii pralki, stanowi niewielki wydatek.

Zdecydowanie warto zatem ubezpieczyć mieszkanie – pod warunkiem wybrania dobrego ubezpieczenia. Takiego, które obejmie nie tylko szkody powstałe w wyniku zdarzeń losowych (np. zjawisk atmosferycznych czy przepięcia), ale również kradzieży z włamaniem, rabunku, kradzieży zwykłej oraz dewastacji, a także OC w życiu prywatnym. Pełen zakres ochrony ubezpieczeniowej mieszkania można znaleźć w ofercie PKO BP: https://www.pkobp.pl/klienci-indywidualni/ubezpieczenia/ubezpieczenie-mieszkania/ubezpieczenie-mieszkania-i-domu/.

ubezpieczenie mieszkania
Źródło: Materiał Partnera

A co jest potrzebne do ubezpieczenia mieszkania?

Jakie dokumenty są potrzebne do ubezpieczenia mieszkania?

Umowę ubezpieczenia mieszkania można zawrzeć, stawiając się osobiście w agencji ubezpieczeniowej albo zdalnie – podczas rozmowy telefonicznej z konsultantem lub przez internet. Ta ostatnia opcja cieszy się szczególną popularnością, wymaga bowiem wyłącznie wypełnienia formularza kontaktowego albo wskazania najważniejszych informacji na temat mieszkania. Zarówno w przypadku ubezpieczania się online, jak i przy pomocy infolinii, nie są wymagane żadne dokumenty. Z kolei udając się do agenta, warto wziąć ze sobą dowód osobisty.

Czy polisa ubezpieczeniowa przedłuża się automatycznie?

Umowę ubezpieczenia nieruchomości może, ale nie musi przedłużać się automatycznie. Jest to zależne od wewnętrznych procedur obowiązujących w danej firmie ubezpieczeniowej. Jeżeli automatyczne odnowienie występuje u interesującego Cię ubezpieczyciela, to informację na jego temat znajdziesz w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia (OWU). W tym przypadku ubezpieczyciel będzie zobowiązany do poinformowania Cię o zbliżającym się zakończeniu okresu ochrony – do 15 dni przed terminem. Wówczas możesz zrezygnować z przedłużenia polisy; masz na to 20 dni. Jeśli tego nie zrobisz, to ubezpieczenie odnowi się automatycznie.

Jeśli ubezpieczenie, które wybierzesz, nie obejmuje automatycznego odnowienia umowy, to firma ubezpieczeniowa może przesłać Ci ofertę wznowienia polisy. Nie ma jednak takiego obowiązku, warto zatem pilnować terminu jej wygaśnięcia.

Podsumowującprzed zawarciem umowy ubezpieczenia warto dokładnie zapoznać się z dokumentem OWU. To właśnie w nim znajdziesz wszystkie szczegółowe informacje na temat zasad działania danej polisy.