Najlepsze biurko do codziennej pracy. Jak je dobrać?

Praca, w której za obszar roboczy służy ekran komputera, to przynajmniej osiem godzin dziennie spędzonych w tej samej, najczęściej siedzącej pozycji. By taki tryb życia zawodowego nie dawał o sobie znać w sferze prywatnej, negatywnie odbijając się na zdrowiu, warto dobrać odpowiednie biurko do pracy. Przedstawiamy krótki poradnik.

Korzyści płynące z dobrego biurka

Nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, że ból pleców czy karku po pracy nie wynika jedynie z niewygodnego krzesła czy źle ustawionego monitora. Z punktu widzenia ergonomii równie ważne są też wymiary biurka do pracy, w tym przede wszystkim jego wysokość. Odpowiednio dopasowane biurko to przede wszystkim wyższy komfort samej pracy. Optymalnie skompletowane stanowisko pozwala również na uniknięcie wad postawy czy zmian zwyrodnieniowych kręgosłupa.

Najlepsze biurko do codziennej pracy. Jak je dobrać?
Źródło: Materiał Partnera

Różne rodzaje biurek

Na rynku dostępne są trzy podstawowe rodzaje biurek. Każdy z przedstawionych tu modeli będzie dobrym wyborem, choć mają one nieco inne funkcje i wynikające z nich zalety.

Biurko standardowe

Najczęściej spotykane są oczywiście te standardowe biurka, służące do pracy w pozycji siedzącej. W przypadku tych modeli wysokość blatu biurka mieści się na ogół w przedziale 73-77 cm, co najlepiej sprawdza się w przypadku osób o wzroście około 170 cm.

Biurko z regulacją

Optymalne biurko do pracy to model z możliwością regulacji w zakresie wysokości blatu. Jest ono najbardziej uniwersalne, bo wzrost użytkownika w tym przypadku nie ma żadnego znaczenia – każdy może dopasować je do swoich potrzeb. Co więcej, to nowoczesne rozwiązanie pozwala na częstą zmianę pozycji w czasie pracy. Dzięki temu można wykonywać ją na siedząco lub na stojąco.

Biurko stojące

Ostatni z modeli to biurko do pracy stojącej. Tej wersji nie zestawia się z tradycyjnymi fotelami obrotowymi, ale z hokerami, bo pozycję siedzącą przyjmuje się w tym przypadku stosunkowo rzadko. Wysokość i tutaj ma jednak ogromne znaczenie. Blat powinien znaleźć się na takim poziomie, by użytkownik nie garbił się, a jego przedramiona swobodnie spoczywały na biurku.

Jak wybrać odpowiednie biurko dla siebie

Biurka do codziennej pracy należy dobierać na podstawie indywidualnych potrzeb. Oto dwie kwestie, które należy wziąć pod uwagę.

Uwzględnij swój styl pracy

Biurko w pierwszej kolejności trzeba dopasować do charakteru samej pracy. Jeśli obowiązki są pełnione wyłącznie w pozycji siedzącej, standardowy model może okazać się wystarczający. Nadal należy jednak zadbać o odpowiednią wysokość biurka do pracy. Analogicznie postępujemy w przypadku pracy stojącej. Osoby, które narzekają na problemy z kręgosłupem, powinny pomyśleć natomiast o biurkach z regulacją.

Uwzględnij swój budżet

Tak jak w przypadku każdego większego wydatku, tak i tutaj należy uwzględnić również budżet. Warto zwracać uwagę na to, by cena szła w parze z jakością. Nie należy od razu skreślać natomiast tych droższych biurek. Decydując się na model z regulacją blatu z wyższej półki, można w dłuższej perspektywie zaoszczędzić, zawczasu dbając o zachowanie właściwej postawy podczas pracy i profilaktykę chorób kręgosłupa.