Kto powinien korzystać z usługi Global Sourcing?

Obecnie konkurencja zarówno na rynku krajowym, jak i międzynarodowym jest coraz większa. Z tego powodu przedsiębiorcy poszukują nowych narzędzi pozwalającym im utrzymać konkurencyjność zarówno w kwestii cen swoich produktów, jak i ich jakości. Dlatego wiele firm działających w różnych sektorach korzysta już z usługi global sourcingu, czyli strategii zakupowej, w ramach której towary pozyskiwane są nie tylko z rynku krajowego, ale również międzynarodowego. Kto powinien korzystać z global sourcingu? Podpowiadamy.

Global sourcing to strategia zaopatrzenia, w ramach której przedsiębiorstwa działające praktycznie we wszystkich branżach, mogą pozyskiwać towary i usługi z rynku globalnego. Jej celem jest przede wszystkim obniżenie kosztów produkcji przy jednoczesnym zachowaniu jak najwyższej jakości końcowych produktów lub usług. Rozwiązanie to pozwala również skupić się przedsiębiorcom na najważniejszych aspektach swojej działalności. Global sourcing, choć jest stosunkowo młodym obszarem, to dzięki usprawnieniu i optymalizacji działań komunikacyjnych, obecnie jest szeroko wykorzystywany przez firmy działające na całym świecie.

global sourcing
Źródło: Materiał Partnera

Jakie firmy powinny korzystać z global sourcingu?

Pozyskiwanie produktów i usług na rynkach zagranicznych przynosi wiele korzyści. Dlatego z global sourcingu mogą korzystać firmy działające w różnych sektorach, niezależnie od tego, jak długo funkcjonują na rynku. Koncepcja ta jednak przede wszystkim pozwala na sporą oszczędność pieniędzy. Z tego powodu, wykorzystanie tej strategii zakupowej, powinny rozważyć zwłaszcza przedsiębiorstwa zmagające się z problemami finansowymi. Być może potrzebne im półprodukty czy komponenty charakteryzujące się wysoką jakością, dostępne są u zagranicznych partnerów w znacznie niższej cenie niż u krajowych dystrybutorów.

Global sourcing z pewnością docenią również przedsiębiorstwa, które ze względu na specyfikę swojej branży wykorzystują surowce naturalnie niewystępujące w naszym kraju. Z tego powodu ich pozyskanie do tej pory musiało odbywać się za pośrednictwem krajowego dystrybutora. Nawiązanie współpracy bezpośrednio z zagranicznym dostawcom takich surowców, pozwoli zaoszczędzić nie tylko sporo pieniędzy, dzięki zakupom bez marży, ale także usprawnić łańcuch zakupowy.

Zalety global sourcingu

Ogromną zaletą global sourcingu jest duży wybór produktów, znacznie większy niż na rynku krajowym. Często dostawcy w naszym kraju nie dysponują wyrobami, które w pełni spełniają nasze oczekiwania. Istnieje więc spore prawdopodobieństwo, że na rynkach zagranicznych znajdziemy wyroby dostosowane do potrzeb naszej firmy. Global sourcing sprzyja również nawiązywaniu kontaktów biznesowych i otwiera nas na nowe rynki zbytu.