TOP 10 najpopularniejszych rozszerzeń domen w Polsce.

Rozszerzenia domen towarzyszą nam w Internecie od wielu lat i są nieodłącznym elementem naszych adresów internetowych. Każdy kraj ma swoje specyficzne rozszerzenia, a w Polsce najpopularniejsze z nich to .pl, .com.pl, .eu, .net, .org, .info, .biz, .com, .edu.pl oraz .gov.pl. Poniżej przedstawiamy ich dokładniejsze opisy i wyjaśnienia.

1. .pl

Rozszerzenie .pl to domena krajowa dla Polski, która jest najczęściej wykorzystywana przez polskie firmy, organizacje oraz osoby prywatne. Jest to również jedno z najstarszych rozszerzeń na świecie, wprowadzone już w 1990 roku. W Polsce zarejestrowanych jest obecnie ponad 2,5 miliona domen z rozszerzeniem .pl.

2. .com.pl

Rozszerzenie .com.pl to alternatywna domena krajowa dla Polski, która zyskała na popularności w ciągu ostatnich kilku lat. W przeciwieństwie do .pl, .com.pl można zarejestrować bezpośrednio w Organizacji Naukowej i Badawczej, która zarządza polskim rejestratorem domen – NASK.

3. .eu

Rozszerzenie .eu to domena europejska, która pozwala na identyfikację witryn internetowych działających na terenie Unii Europejskiej. Pomimo że nie jest to rozszerzenie krajowe, w Polsce jest bardzo popularne, a ilość zarejestrowanych domen z tym rozszerzeniem wynosi około 300 tysięcy.

4. .net

Rozszerzenie .net to jeden z najstarszych i najbardziej popularnych rodzajów rozszerzeń domen na świecie. W Polsce wykorzystywany jest przede wszystkim przez firmy, które oferują usługi internetowe, takie jak hosting, dostęp do sieci oraz inne.

5. .org

Rozszerzenie .org to domena przeznaczona dla organizacji pozarządowych i non-profit. W Polsce jest wykorzystywana przez różnego rodzaju stowarzyszenia, fundacje oraz organizacje charytatywne.

6. .info

Rozszerzenie .info to domena, która była pierwotnie przeznaczona dla stron informacyjnych, ale obecnie może być wykorzystywana przez każdy, kto chce zarejestrować swoją witrynę. W Polsce jest stosunkowo popularna, a ilość zarejestrowanych domen z tym rozszerzeniem wynosi około 120 tysięcy.

7. .biz

Rozszerzenie .biz to domena, która była pierwotnie przeznaczona dla stron biznesowych, ale obecnie jest wykorzystywana przez różne rodzaje firm i przedsiębiorstw. W Polsce jest stosunkowo mało popularna, a ilość zarejestrowanych domen z tym rozszerzeniem wynosi około 25 tysięcy.

8. .com

Rozszerzenie .com to jedno z najpopularniejszych rozszerzeń na świecie i jest szeroko stosowane przez firmy i organizacje z różnych branż. W Polsce również jest bardzo popularne, a ilość zarejestrowanych domen z tym rozszerzeniem wynosi ponad 400 tysięcy.

9. .edu.pl

Rozszerzenie .edu.pl to domena krajowa, która jest przeznaczona dla placówek edukacyjnych i instytucji naukowych w Polsce. Stosowana jest przez uczelnie, szkoły oraz placówki badawcze.

10. .gov.pl

Rozszerzenie .gov.pl to domena krajowa, która jest wykorzystywana przez instytucje państwowe w Polsce. Stosowana jest przez różnego rodzaju urzędy, ministerstwa oraz agencje rządowe.

Podsumowując, wybór odpowiedniego rozszerzenia domeny zależy od celu, jakim chcemy wykorzystać naszą witrynę. Dla większości firm i organizacji najbardziej odpowiednie będą rozszerzenia .pl, .com, .eu lub .org, a dla placówek edukacyjnych i instytucji państwowych najlepsze będą .edu.pl i .gov.pl. Warto jednak zwrócić uwagę na to, aby wybrana domena była łatwa do zapamiętania i kojarzona z naszą marką lub branżą, którą reprezentujemy. Wyszukiwarkę domen internetowych, wraz z ponad 1200 rozszerzeń znajdziesz pod adresem: https://dotisto.pl/

Czytaj też: Jaki hosting stron WWW wybrać dla małego biznesu?