Ryczałt a kredyt hipoteczny – jak obliczyć raty i koszty?

Wybór ryczałtu jako formy opodatkowania może utrudniać uzyskanie kredytu mieszkaniowego. Mimo tego, że przychody firmy obejmuje ryczałt, a kredyt hipoteczny dotyczy transakcji realizowanej poza działalnością. Poniżej przeczytasz, z czego to wynika i jak oszacować koszty kredytu.

Działalność na ryczałcie a kredyt hipoteczny

Na temat zobowiązań kredytowych krąży wiele mitów. Najczęściej dotyczą tych przedsiębiorców, którzy zdecydowali się rozliczać podatki ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych. Niektórzy twierdzą, że uzyskanie takiego kredytu jest w ogóle niemożliwe. Inni, że jest zdecydowanie trudniejsze.

To drugie stwierdzenie jest bliższe prawdy, jednak w praktyce wnioskowanie o kredyt w przypadku osób, które wybrały ryczałt, wcale nie musi być bardzo skomplikowane albo wiązać się z niekorzystnym wyliczeniem zdolności kredytowej. Na pewno muszą jednak lepiej przygotować się do całego procesu i umiejętnie wybrać bank, biorąc przy tym pod uwagę jego politykę wobec ryczałtowców.

Ryczałt i kredyt hipoteczny? Postaw na pewne informacje

Niekiedy pod uwagę brane są niuanse, które mogą wydawać się nieistotne dla samego kredytobiorcy. Zatrudniani przez bank analitycy spoglądają jednak na cały proces z nieco innej perspektywy – wyczerpujące dane na temat ryczałtu i kredytu hipotecznego znajdziesz na BlogKredytowy.pl.

Poszczególne instytucje znacząco różnią się w zakresie podejścia do klientów płacących podatki od osiąganego przychodu, a nie dochodu. W wielu przypadkach mają również specjalne propozycje dla wybranych grup ryczałtowców, więc znajomość szczegółów oferty jest naprawdę istotna. Bez niej uzyskanie kredytu oraz najlepszych możliwych warunków jest niemożliwe.

ryczałt a kredyt hipoteczny
Źródło: Publikacja Partnerska.

Ryczałt ewidencjonowany a kredyt hipoteczny – skąd biorą się problemy?

Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych znacząco różni się od dwóch innych dostępnych dla przedsiębiorców metod obliczania podatku dochodowego, czyli skali podatkowej oraz podatku liniowego. W ich przypadku opodatkowaniu podlega dochód, a więc przychód pomniejszony o koszty jego uzyskania.

Analizując Księgę Przychodów i Rozchodów, analitycy mogą więc w łatwy sposób oszacować zdolność kredytową konkretnej osoby. Na ryczałcie jest to zdecydowanie trudniejsze, co zwykle znajduje przełożenie na wyliczenia.

Zdolność kredytowa na ryczałcie – jak obliczają ją banki?

Aby obliczyć zdolność kredytową na ryczałcie, banki w większości przypadków posługują się pewnym uproszczeniem: zakładają określoną wartość procentową przychodu, którą będą w stanie zakwalifikować jako dochód służący do wyliczenia zdolności. To, ile wyniesie, zależy od konkretnej instytucji.

W przypadku najkorzystniejszych ofert może sięgnąć nawet 80%. Z drugiej strony wpływ na te obliczenia może mieć również stawka ryczałtu i rodzaj wykonywanej działalności. Koniec końców każdy przypadek należy rozpatrywać indywidualnie, więc dobrym rozwiązaniem będzie konsultacja z ekspertem kredytowym, który ma doświadczenie w tego typu wnioskach.

Warunki kredytu bez zmian

Dobra informacja dla kredytobiorców rozliczających ryczałt i decydujących się na kredyt hipoteczny jest jednak taka, że utrudnienia dotyczą jedynie ubiegania się o zobowiązanie. Jeżeli zostanie przyznane, wszystkie warunki spłaty, w tym wysokość oprocentowania i pozostałe koszty, będą takie same jak w każdym innym przypadku.

Aby oszacować łączną kwotę odsetek czy miesięczną ratę, możesz więc posłużyć się kalkulatorem kredytowym. Przed złożeniem wniosku otrzymasz również od pracownika banku lub pośrednika kredytowego symulację zawierającą wszystkie niezbędne informacje.