Jak rozliczyć sprzedaż przez internet?

Handel towarami przez internet na odległość wymaga zastosowania odpowiednich stawek podatkowych oraz metod rozliczeń z Urzędem Skarbowym. W dzisiejszych czasach rozliczenie sprzedaży przez internet jest naprawdę proste. Wystarczy zaznajomić się z procedurą VAT OSS i poznać definicję wewnątrzwspólnotowej sprzedaży towarów na odległość. Nie czekaj i sprawdź, jak rozliczyć sprzedaż przez internet!

Rozliczenie sprzedaży przez internet – co warto wiedzieć?

Własny biznes e-commerce to w dzisiejszych czasach często wybierana opcja prowadzenia własnej działalności gospodarczej. Mimo prostoty uruchomienia biznesu – wraz z jego rozwojem robi się coraz poważniej, a do codziennych spraw dochodzą także rozliczenia podatkowe. 

Jeśli szukasz informacji o tym, jak rozwinąć skrzydła w e-commerce, koniecznie przejrzyj artykuł: https://taxology.co/pl/blog/jakie-firmy-moga-pomoc-w-rozwoju-e-commerce/.

Rozliczenie sprzedaży przez internet obecnie odbywa się na zasadach przyjętych w ramach WSTO, czyli wewnątrzwspólnotowej sprzedaży towarów na odległość. Już od 1 lipca 2021 roku zmieniły się ogólne zasady rozliczeń podatku VAT, co skutkowało ułatwieniem procedur oraz prowadzeniem VAT OSS dla przedsiębiorców handlujących międzynarodowo.

Sprzedaż przez internet a rozliczenie podatku – kiedy trzeba to zrobić?

Zgodnie z aktualnymi przepisami odnoszącymi się do podatku VAT, należy go rozliczyć tylko wtedy, kiedy zostanie przekroczony limt 10 tys. euro sprzedaży ze wszystkich państw Unii Europejskiej. Po przekroczeniu tego limitu przedsiębiorcy mają dwie opcje.

  1. Rejestracja firmy do podatku VAT w każdym państwie Unii Europejskiej z osobna. Musisz uwzględnić wszystkie kraje, w których handlujesz i powstał obowiązek podatkowy.
  2. Rejestracja firmy do procedury VAT OSS, dzięki czemu całą sprzedaż można rozliczyć jednorazowo, a Urząd Skarbowy na własną rękę rozdzieli poszczególne stawki podatku pomiędzy kraje członkowskie.

Warto też dodać, że rozliczenie sprzedaży przez internet w odniesieniu do VATu nie jest konieczne, jeśli nie firma nie przekroczy limitu sprzedaży 10 tys. euro). Wtedy przedsiębiorca może rozliczać handel tak samo, jak transakcje krajowe, dobrowolnie zarejestrować się do jako podatnik VAT lub skorzystać z systemu VAT OSS.

Potrzebujesz wsparcia w zakresie rozliczeń podatkowych i reorganizacji rozliczeń w swoim przedsiębiorstwie e-commerce? W takim razie skorzystaj z oferty dostępnej na stronie: https://taxology.co/pl/.

Rozliczenie sprzedaży przez internet w systemie VAT OSS

Korzystanie z procedury VAT OSS to przywilej dostępny praktycznie dla każdego przedsiębiorstwa związanego z handlem zagranicznym. Przystąpienie do tego systemu jest dobrowolne, natomiast warto wiedzieć, że przez ten system nie można rozliczać: sprzedaży towarów w Polsce, wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów oraz zagranicznej sprzedaży lokalnej.

Rozliczenie sprzedaży przez internet z uwzględnieniem metody VAT OSS jest dość proste. Trzeba wysłać deklarację VIU-DO do końca miesiąca następującego po danym kwartale rozliczeniowym. Warto dodać, że mimo złożenia deklaracji przedsiębiorcy wciąż są zobowiązani do wysyłki plików JPK_V7 do Ministerstwa Finansów.