Konto firmowe przy jednoosobowej działalności – czy jest potrzebne?

Wielu przedsiębiorców zastanawia się, czy posiadanie konta firmowego jest konieczne przy prowadzeniu jednoosobowej działalności gospodarczej. Ustawa „Prawo przedsiębiorców” nie nakłada obowiązku założenia specjalnego rachunku bankowego do transakcji związanych z działalnością. Warto się jednak zastanowić czy taki ruch nie będzie właściwy. O tym przeczytacie w poniższym artykule.

Czy posiadanie konta firmowego przy jednoosobowej działalności gospodarczej jest obowiązkowe?

Warto wiedzieć, że obecne przepisy nie nakładają na przedsiębiorcę obowiązku do posiadania konta firmowego. Trzeba jednak zdawać sobie sprawę, że jeżeli transakcja zachodzi pomiędzy dwoma przedsiębiorcami lub jej kwota przekracza 15 tys. zł transakcji, to jest obowiązek wykonania przelewu bankowego. Nie ma precyzyjnie określonego wymogu, który określa, z jakiego rachunku należy dokonywać tych przelewów.

Są jednak sytuacje, kiedy założenie konta firmowego staje się konieczne. Jedną z takich przypadków jest okoliczność, kiedy przedsiębiorca umieszcza swoje konto na białej liście podatników. Rachunek firmowy staje się także nieodzownym elementem prowadzenia działalności gospodarczej.w przypadku gdy płatności od nabywców są objęte obowiązkowym mechanizmem podzielonej płatności.

Konto firmowe przy jednoosobowej działalności - czy jest potrzebne?
Źródło: Materiał Partnera

Dlaczego warto założyć konto firmowe?

Pomimo braku prawnego obowiązku, założenie konta firmowego przy jednoosobowej działalności gospodarczej może być korzystne i przynieść wiele korzyści. Jakich? Prowadzenie oddzielnego rachunku firmowego pozwala na oddzielenie finansów osobistych od biznesowych. Taki zabieg znacznie ułatwia prowadzenie ewidencji księgowej oraz rozliczanie się z podatków.

Założenie konta firmowego pozwala także na dobre prezentowanie się przed kontrahentami i klientami. Przyjęcie płatności na rachunek firmowy zamiast na prywatne konto sprawia, że działalność wydaje się bardziej wiarygodna i solidna. To istotne szczególnie w przypadku współpracy z większymi firmami czy instytucjami.

To jednak nie koniec pozytywów. Dzięki posiadaniu oddzielnego konta ułatwiamy monitorowanie finansów związanych z działalnością. Dzięki takiemu rozwiązaniu można w łatwy sposób śledzić przychody i wydatki, a także dokonywać płatności i otrzymywać płatności elektronicznie. 

Warto dodać, że wiele banków oferuje też dodatkowe narzędzia wspomagające zarządzanie finansami firmowymi. Są to m.in. raporty, analizy czy zintegrowanie z oprogramowaniem księgowym. Aby wybrać najlepszą na rynku ofertę, warto przeanalizować ranking kont firmowych, który zestawia ze sobą oferty różnych banków skierowane do przedsiębiorców.