Inwestowanie w nieruchomości – jak je zrealizować?

Przy dużych zawirowaniach na rynkach finansowych, czy głębokiej bessie na giełdzie papierów wartościowych, inwestorzy zaczynają poszukiwać innych sposobów na ulokowanie swoich pieniędzy. Dobrym na to sposobem może być rynek nieruchomości. Jak na nim inwestować z zyskiem i z jakim ryzykiem związane są takie inwestycje?

Bezpośrednie inwestowanie w nieruchomości

Wydaje się, że najprostszym sposobem na inwestowanie na rynku nieruchomości jest kupno mieszkania w celu jego wynajęcia lub odsprzedaży po wyższej cenie. Nieruchomość mieszkalna czy gruntowa rzeczywiście może stać się dobrą lokatą kapitału dla inwestora, ale musi on dysponować dosyć wysoką kwotą, by móc taką inwestycję zrealizować.

Przy zakupie mieszkania na wynajem lub z myślą o jego odsprzedaży, np. w ramach flippingu nieruchomości, inwestor musi dysponować kwotą co najmniej 200 tys. zł, a w większych miastach nawet większą, by móc kupić np. dwupokojowe mieszkanie. Do tego dochodzą koszty około transakcyjne, jak i te związane z odnowieniem, wyremontowaniem mieszkania i jego wyposażeniem. Nakłady na inwestycje w nieruchomości do odsprzedania lub wynajęcia mogą być więc znacznie wyższe.

Osoby, które nie mają takiego kapitału wcale nie muszą rezygnować z inwestycji na rynku nieruchomości. Mogą zaciągnąć kredyt hipoteczny, co jednak zmniejszy ogólne zyski z inwestycji albo spróbować inwestować w nieruchomości w nieco innym trybie.

inwestowanie w nieruchomosci
Źródło: Materiał Partnera.

Inwestycje udziałowe w nieruchomości

Jeśli inwestora nie stać na zakup całego mieszkania, czy wybudowanie np. pensjonatu, gdzie prowadzony jest najem krótkoterminowy, to być może dobrym pomysłem będzie zainwestowanie w condohotel lub aparthotel. Zamiast kupować cały hotel, można kupić tylko jeden pokój czy apartament, albo kilka, w zależności od możliwości finansowych, a jego wynajęciem zajmie się wyspecjalizowana firma, która będzie zarządzała condohotelem lub aparthotelem. Inwestor nie musi więc sam szukać osób, które będą skłonne do wynajęcia danej nieruchomości.

Wiąże się to z pewnym ryzykiem pozostawania bez wynajmu przez wiele miesięcy, kiedy inwestycja nie będzie generowała pasywnego dochodu. Wszystko zależy od tego, w jakim miejscu znajduje się dana nieruchomość oraz jak działa firma zarządzająca nią. Zwykle przy podpisywaniu umowy z zarządcą wyszczególnione jest, jaki zysk będzie gwarantowany z  takiej inwestycji.

Bezpieczny i łatwy sposób inwestowania w nieruchomości – REITy

Spółki czy też fundusze inwestycyjne REIT to właściwie Real Estate Investment Trust. To rodzaj funduszy inwestycyjnych, które prowadzą inwestycje z wykorzystaniem kapitału inwestorów prywatnych i instytucjonalnych w nieruchomości na wynajem. To ciekawa opcja prowadzenia inwestycji na rynku nieruchomości, jeśli nie można sobie pozwolić samodzielnie np. na zakup mieszkania i jego późniejsze wynajęcie. Nawet osoby, które nie mają wysokiego kapitału mogą czerpać realne korzyści z inwestycji w nieruchomości przeznaczonych do wynajmowania.

W Polsce niewiele spółek funkcjonuje jako REITy, ale w Stanach Zjednoczonych, skąd pochodzą, rozwijają się one nieprzerwanie w zasadzie od lat 60. XX wieku i cieszą  się dużą popularnością. W naszym kraju REITami można określić Spółki Rynku Wynajmu Nieruchomości czy też Firmy Inwestujące w Najem Nieruchomości (FINN). Działają one w formie prawnej spółek akcyjnych, notowanych na giełdzie. Inwestują kapitał pochodzący od akcjonariuszy na rynku nieruchomości pośrednio lub bezpośrednio i są zwykle rodzajem funduszy inwestycyjnych zamkniętych.

By móc wejść na rynek nieruchomości pod wynajem za pośrednictwem REITów wystarczy od kilkuset do kilku tysięcy złotych, w zależności od wybranego instrumentu i oferty spółek zajmujących się taką działalnością. Polega to na zakupie akcji emitowanych przez REITy. Można tego dokonać na giełdzie amerykańskiej, np. inwestując w akcje takich spółek jak Digital Realty Trust, Inc., American Tower Corp czy Crown Castle International Corp.

Inwestycje na rynku nieruchomości za pośrednictwem REITów można podjąć również wybierając fundusze ETF lub kontrakty na różnice kursowe, typu CFD.

Zobacz też: https://www.xtb.com/pl/edukacja/kontrakty-cfd