Jak usprawnić obieg dokumentów firmowych z e-podpisem?

Wraz z coraz powszechniejszą cyfryzacją dokumentacji podpis elektroniczny staje się narzędziem, które w znaczący sposób usprawnia zarządzanie firmą i przyspiesza proces zawierania umów na odległość. Zapewnia przy tym wygodę oraz bezpieczeństwo, ale i niemałe oszczędności. Poznaj wszystkie zalety e-podpisu i dowiedz się, do czego jeszcze może być przydatny.

Do czego można wykorzystać podpis online?

Podpis elektroniczny jest podpisem składanym przez osobę fizyczną, która w ten sposób sygnować może dokument cyfrowy. E-podpis, w przeciwieństwie do podpisu zaufanego, który wykorzystuje się wyłącznie w kontakcie z krajową administracją publiczną, można stosować na dowolnego rodzaju dokumentach – również biznesowych, w tym na przykład na umowach, zamówieniach czy fakturach. Ich podpisywanie może przebiegać przy użyciu tabletu z warstwą biometryczną albo za pośrednictwem specjalnie przeznaczonej do tego platformy internetowej. Podpisane w ten sposób dokumenty mają dokładnie taką samą wartość prawną, jak te papierowe.

Jak usprawnić obieg dokumentów firmowych z e-podpisem?

E-podpis – jak go uzyskać?

Podpis online to uniwersalne narzędzie, a jego uzyskanie pozwala na bezpieczne i zgodne z prawem podpisywanie dokumentów cyfrowych. Aby móc się nim posługiwać, należy skorzystać z oferty działających na polskim rynku dostawców usług zaufania. Proces ten z reguły odbywa się zdalnie, a klient dodatkowo uzyskuje dostęp do platformy, poprzez którą ma możliwość obsługi dokumentacji cyfrowej. Jakie korzyści płyną z takiego rozwiązania?

e-podpis

Podpis elektroniczny i jego zalety

Oszczędności na wielu poziomach

Sama możliwość składania podpisu na e-dokumentach, bez konieczności ich drukowania, generuje sporą oszczędność czasu, ale też pozytywnie wpływa na firmowy budżet. Dokumentacja przechowywana jest na dedykowanej do tego platformie, a to z kolei pozwala zaoszczędzić miejsce w biurze. Dodatkową elastyczność zapewnia nam fakt, że logowanie się do platformy możliwe jest z dowolnego miejsca, na dowolnym urządzeniu z dostępem do Internetu. W ten sposób zyskujemy łatwy i szybki wgląd do dokumentów firmowych, bez względu na to, czy znajdujemy się w biurze, czy poza nim.

Błyskawiczna wymiana umów

Dużo szybsze i znacznie bardziej intuicyjne staje się również odnalezienie potrzebnego nam w danej chwili dokumentu, jak też przekazanie go klientowi czy partnerowi biznesowemu. Równie bezproblemowe może być podpisywanie umów, które możemy przesłać kontrahentom w formie pliku PDF. Ci zaś także mają możliwość złożenia na nich e-podpisu. Wymiana dokumentów następuje więc błyskawicznie i nie wymaga udziału żadnych pośredników.

Pełne bezpieczeństwo

Podpis online zaliczany jest do najbezpieczniejszych metod podpisywania dokumentów. Wszystko to za sprawą szeregu zabezpieczeń, które nie mają zastosowania chociażby w przypadku podpisu tradycyjnego. Cały e-dokument, wraz z podpisem i znajdującymi się na nim danymi, jest szyfrowany, a dodatkowo zabezpieczany certyfikatem cyfrowym.

Ochrona środowiska

E-podpis to również doskonałe rozwiązanie dla wszystkich, którym na sercu leży ekologia. Jego stosowanie przekłada się bowiem na ograniczenie zużycia papieru, którego w polskich przedsiębiorstwach wciąż zbyt dużo się marnuje.

*Materiał Partnera