Skuteczne inwestowanie w kryptowaluty – różne pomysły i inspiracje.

Coraz szersze grono osób zaczyna szukać nowych przestrzeni, które pozwoliłyby na inwestowanie posiadanych środków i pomnażanie kapitału. Obok tradycyjnych produktów finansowych rozległym obszarem dla wielu inwestorów staje się rynek krypto.

Czy rzeczywiście inwestowanie w kryptowaluty się opłaca? Jak to zrobić mądrze, by zyskać? O tym przeczytacie poniżej.

Inwestowanie w kryptowaluty – różne perspektywy dla inwestorów

Inwestycje alternatywne cieszą się rosnącą popularnością wśród osób, które pragną z jednej strony powiększać posiadany kapitał, poprzez budowanie dochodu pasywnego. To także szansa na dodatkowe zabezpieczenie siebie i rodziny oraz tworzenie solidnej poduszki finansowej na tak zwaną czarną godzinę.

Istnieje wiele opcji inwestowania alternatywnego. Jedną z nich jest przeznaczanie środków na zakup kryptowalut. Dostarczają one wiele strategii i form inwestowania zarówno dla doświadczonych inwestorów, jak i osób, które dopiero rozpoczynają swoją przygodę z inwestycjami. W zależności od indywidualnych możliwości warto zdecydować się albo na inwestycje długofalowe (zakup i przetrzymywanie wybranych aktywów cyfrowych), jak i krótkofalowe, by szybko zobaczyć zwiększenie posiadanych środków.

skuteczne inwestowanie w kryptowaluty
Źródło: Materiał Partnera

Sposoby na zarabianie pieniędzy na kryptowalutach

Jak zatem zarabiać na kryptowalutach? Oprócz strategii tradycyjnej, to znaczy zakupu i oczekiwania na wzrost w perspektywie wielu lat, liczne grono osób chętnie decyduje się na szybsze rozwiązania.

Do najpopularniejszych zalicza się bez wątpienia trading kryptowalutowy, czyli handel wirtualnymi walutami – zakup po niższej cenie i sprzedaż po wyższej na tej samej lub innej giełdzie kryptowalutowej. Może się to odbywać w odstępach:

  • sekundowych lub minutowych (scalping),

  • max. 24-godzinnych (day trading),

  • kilkudniowych (swing trading).

W przypadku tradingu konieczne jest nieustanne śledzenie mikro trendów na rynku krypto, w tym: kursów poszczególnych walut i par kryptowalutowych, szerszej sytuacji ekonomicznej oraz zachowań kluczowych graczy. Wymaga to sporej wiedzy i doświadczenia. Dlatego początkujący inwestorzy, dla lepszego zabezpieczenia swoich środków, często decydują się na skorzystanie z pomocy brokera lub narzędzi automatyzujących, jak boty kryptowalutowe np. EazyBot.

Innym ciekawym pomysłem na zarabianie na kryptowalutach jest staking. Polega na użyczaniu posiadanych w portfelu kryptowalutowym monet do zabezpieczania transakcji w blockchain. Za udostępnienie ich, właściciel otrzymuje nagrodę. Dzięki temu da się stopniowo pomnażać środki bez ryzyka i konieczności posiadania dogłębnej wiedzy w danej dziedzinie.

Wciąż niektórzy inwestorzy zastanawiają się, czy kopanie bitcoinów nadal jest opłacalne. O ile jeszcze kilka lat temu dawało to szansę na zarobek, obecnie do wykopania jednego bitcoina najczęściej trzeba dołączyć do tak zwanej spółdzielni górniczej. Wiąże się to z pewnymi ograniczeniami i ryzykami, a także sprawia, że potencjalny zysk (przy uwzględnieniu wysokich kosztów stworzenia i eksploatacji koparki) nie zawsze jest bardzo opłacalny.

Czy na kryptowalutach da się zarobić – korzyści i zagrożenia dla inwestujących

Dlaczego warto inwestować w kryptowaluty? To rynek, który przynosi wiele opcji dla mniej i bardziej doświadczonych graczy. Można zdecydować się na inwestycję długoterminową i spokojne przechowywanie cyfrowych aktywów w zabezpieczonym portfelu, bądź wybrać trading – samodzielny albo z dodatkowym wsparciem. Do wyboru są tysiące projektów – niektóre o większej stabilności, inne o wyższym potencjalne wzrostu (zwłaszcza nowe kryptowaluty, dopiero wchodzące na rynek). Duża dostępność i łatwość wejścia na rynek kryptowalut, nawet przy mniejszym kapitale startowym, również przemawiają na korzyść właśnie takiej inwestycji.

Z drugiej strony trzeba pamiętać, że kryptowaluty są dość zmienne, co oprócz potencjalnego zysku potrafi oznaczać dotkliwą stratę. Dlatego, aby zachować bezpieczeństwo należy zachować rozsądek, dywersyfikować swoje działania, a także przeznaczać na zakup kryptowalut tylko tyle środków, ile jest się gotowym stracić. To szansa na zabezpieczenie swoich pieniędzy i stabilność domowego budżetu.