Rekrutacja IT – czy to aż takie trudne?

Nowe technologie rozwijają się coraz szybciej, a wraz z nimi, zmieniają się potrzeby rekrutacyjne wielu firm.  Oczekiwania kandydatów starają się coraz wyższe, a konkurencja między nimi jest coraz bardziej zawzięta.  Z tego powodu,  w dzisiejszym artykule przyjrzymy się wyzwaniom,  z jakimi borykają się pracodawcy oraz rekruterzy,  którzy starają się odszukać i pozyskać najlepszych specjalistów w tej branży dostępnych na rynku pracy.  Przeanalizujmy również specyfikę branży, najnowsze trendy rekrutacyjne oraz strategie pomocne w pozyskiwaniu wartościowych pracowników.

Czy rekrutacja IT rzeczywiście jest taka trudna?

Rekrutacja IT bywa kłopotliwa ze względu na bardzo szybki rozwój rynku pracy – technologie zmieniają się praktycznie cały czas, a pracowników wciąż jest za mało. Sytuacji nie ułatwia również fakt, że osoby pożądane przez firmy jeszcze 5 lat temu, dziś, mogą być całkowicie nieatrakcyjnymi kandydatami, których wynagrodzenie nie będzie tak wysokie, jak mogliby tego chcieć. To wszystko oznacza, że rekrutacja IT bywa żmudnym i niewdzięcznym procesem, w końcu cały czas trzeba dopasowywać się do niekiedy dziwnych zmian.

Jak łatwo się domyślić, powstały rozwiązania tego problemu. Agencje prześcigają się w tworzeniu strategii rekrutacyjnych i aktywnością w zakresie Employer Brandingu na rzecz swoich klientów. Popularne jest również uczestnictwo w spotkaniach branżowych (np. konferencjach i targach), a także wykorzystywanie nowoczesnych narzędzi, których celem jest uzyskanie szybszej i bardziej całościowej oceny kandydatów.

rekrutacja it
Źródło: Materiał Partnera.

Najlepsze strategie rekrutacyjne w branży IT

Aktualnie, agencje rekrutacyjne coraz częściej decydują się na wykorzystywanie Employer Brandingu w taki sposób, aby organizacje ich klientów zyskiwały wizerunek nowoczesnych i otwartych na młodych ludzi. Pokolenie Z oczekuje znacznie więcej niż tylko pieniądze – „zetki” chcą być szanowane, zależy im na poczuciu przynależności do grupy i poczuciu wpływu na rozwój miejsca, w którym pracują. Zarobki wciąż są ważne, ale ich rola nie jest aż tak decydująca jak jeszcze kilka lat temu.

Oprócz tego, wartościowe mogą być również eventy branżowe. Choć agencje rekrutacyjne nie zajmują się ich bezpośrednią organizacją, bardzo często wspierają w tym swoich klientów. W pewnym sensie, wszystko sprowadza się do nadawania organizacjom nowego, bardziej otwartego wizerunku – coraz częściej dba się o to, aby kandydat mógł czuć się swobodnie i komfortowo w miejscu, w którym będzie spędzać 40 godzin tygodniowo przez kilka lat. Takie zabiegi mogą sprawić, że stanowiska nie pozostaną otwarte zbyt długo, a jak potwierdza firma rekrutacyjna IT z Krakowa, jest to absolutnie niezbędne, ponieważ braki kadrowe wielokrotnie paraliżują działanie organizacji i uniemożliwiają realizację celów biznesowych.

Takie podejście sprawia, że pozyskiwanie kandydatów do pracy jest o wiele efektywniejsze niż jeszcze kilka lat temu. Stosowanie utartych schematów w rekrutacji na potrzeby innych branż może się sprawdzać, jednak IT jest pod tym kątem wyjątkowo trudne. Sztampowe i konwencjonalne myślenie nie ma prawa działać na obecnym rynku pracy w tej branży.

Jakie są obecne trendy rekrutacyjne w branży IT

Rekrutacja IT podlega ciągłym zmianom, a rynek pracy doskonale odzwierciedla tę specyfikę. Widzimy zauważalny wzrost zainteresowania specjalistami z dziedzin, które zyskują na znaczeniu w biznesie – mamy tu na myśli osoby zajmujące się na przykład rozwojem sztucznej inteligencji i analizą danych. Odpowiadając na potrzeby rynku, firmy inwestują również coraz więcej środków w utrzymanie już istniejącego oprogramowania, dlatego inżynierowie DevOps i specjaliści od technologii chmurowych również nie mogą narzekać na brak pracy.

Co ciekawe, rośnie również ranga kompetencji miękkich – na znaczeniu zyskują umiejętności komunikacyjne, zdolności do pracy w zespole i kreatywność, co wynika między innymi z coraz częstszego powrotu do pracy w trybie stacjonarnym. Organizacje zwracają również uwagę na dopasowanie ich potencjalnych pracowników do kultury, która panuje w firmie.
Pracodawcy szukają również osób do pracy na kontraktach B2B, które oferują większą elastyczność współpracy – kandydaci również bardzo je cenią, ponieważ ten typ umów jest korzystniej opodatkowany.  Dodajmy jednak, że w ciągu ostatnich kilku miesięcy, pojawiła się większa grupa osób poszukujących zatrudnienia na umowie o pracę. Wynika to z pogorszenia koniunktury, które zaobserwowaliśmy w połowie 2023 roku.

Podsumowanie

Jak można zauważyć, rekrutacja IT jest wyzwaniem. Cały proces wymaga kreatywności, zaangażowania i ciągłego śledzenia zachodzących zmian na rynku pracy. Rosnące oczekiwania kandydatów, skomplikowane potrzeby biznesowe firm i zmienność samego środowiska nowych technologii kładą nam wiele kłód pod nogi. Właśnie dlatego, planując rekrutację programistów do startupu, zdecydowanie warto zastanowić się nad zatrudnieniem agencji rekrutacyjnej IT.