Co to jest infrastruktura elektryczna?

Sprawna infrastruktura elektroenergetyczna jest podstawą funkcjonowania całego przemysłu. Dzięki regularnym kontrolom i przeglądom możemy poprawić bezpieczeństwo, wydłużyć żywotność i zwiększyć wydajność oraz niezawodność całego parku maszynowego. Czym dokładnie jest infrastruktura elektryczna w przemyśle i jak możemy o nią zadbać?

Infrastruktura elektryczna – co to jest?

Pojęcie infrastruktury elektrycznej jest bardzo szerokie. Obejmuje zarówno miejsca wytwarzania energii elektrycznej, linie przesyłowe, stacje transformatorowe, linie dystrybucyjne, ale również systemy zarządzania, magazynowania energii oraz rozmaite odbiorniki energii elektrycznej.

Oznacza to, że pod tym pojęciem kryje się nie tylko całe zaplecze elektrowni, ale również wszelkie urządzenia i instalacje, które wykorzystują energię elektryczną w różnych procesach.  Chcąc więc zadbać o dobry stan infrastruktury elektroenergetycznej powinniśmy pamiętać również o końcowych elementach tego łańcucha.

infrastruktura elektryczna
Źródło: Materiał Partnera.

Jak dbać o infrastrukturę energetyczną w przemyśle?

Odpowiedzialność za wszystkie elementy parku maszynowego spoczywa na barkach przedsiębiorców. W jaki sposób możemy zadbać o przemysłową infrastrukturę elektryczną?

Przede wszystkim ważny jest regularny, rzetelny przegląd i bieżąca kontrola wszystkich elementów systemu energetycznego. Utrzymanie infrastruktury to nie tylko przeglądy okresowe, ale również profesjonalne czyszczenie, konserwacja, pomiary elektryczne, ultradźwiękowe i termowizyjne oraz modernizacja przestarzałych elementów. Pozwala to zmniejszyć koszty utrzymania parku maszynowego, a jednocześnie zminimalizować ryzyko nieplanowanych przestojów spowodowanych awarią urządzeń.

Regularna konserwacja oraz serwis maszyn wydłuża żywotność elementów infrastruktury, zmniejsza ryzyko niespodziewanych zdarzeń, a w razie wystąpienia jakichkolwiek problemów, daje możliwość skorzystania z ubezpieczenia, dzięki przestrzeganiu procedur wyznaczonych przez towarzystwa ubezpieczeniowe.

Chcąc mieć pewność, że wszystko jest wykonane jak należy, warto powierzyć opiekę nad systemem elektroenergetycznym wykwalifikowanym specjalistom, którzy zajmą się konserwacją i modernizacją istniejącej infrastruktury w sposób kompleksowy, z wykorzystaniem innowacyjnych technologii. Tylko w taki sposób możemy mieć pewność, że park maszynowy będzie funkcjonował w sposób bezpieczny i niezawodny.

 

Jak wybrać firmę do konserwacji infrastruktury elektroenergetycznej?

Czym charakteryzuje się rzetelna firma świadcząca kompleksowe usługi utrzymania systemów elektrycznych? Przede wszystkim wykwalifikowani specjaliści świadczą usługi w oparciu o nowoczesne technologie, z wykorzystaniem certyfikowanego sprzętu. Wszystkie prace wykonywane są terminowo, w oparciu o najwyższe standardy bezpieczeństwa przez wykwalifikowany zespół specjalistów, z wieloletnim doświadczeniem oraz niezbędnymi certyfikatami i świadectwami do pracy z urządzeniami elektrycznymi.

Warto zwrócić również uwagę na to, czy środki wykorzystywane do czyszczenia urządzeń są ekologiczne i posiadają niezbędne dokumenty oraz certyfikaty, które dopuszczają je pracy w danym dziale przemysłu, m.in. w przemyśle spożywczym, papierniczym czy też oponiarskim,

 

Źródła:

https://rsengineering.pl/

https://pl.wikipedia.org/wiki/Instalacja_elektryczna

https://pl.wikipedia.org/wiki/Sie%C4%87_elektroenergetyczna