W Kodeksie pracy zawarte zostały przepisy, które mają na celu chronić pracownika w przypadku nieprawidłowego rozwiązania umowy. Jedną z możliwości, jaką mają zwolnieni, jest dochodzenie pieniężnej rekompensaty od pracodawcy. Zastanawiasz się, jakie warunki należy spełnić, aby otrzymać odszkodowanie za zwolnienie z pracy? Koniecznie przeczytaj nasz artykuł!
Z jakich powodów może dojść do zwolnienia z pracy?
Zazwyczaj rozwiązanie umowy o pracę następuje poprzez złożenie wypowiedzenia z zachowaniem odpowiedniego okresu przed faktycznym odejściem ze stanowiska. Jak wskazuje rozdział 5. Kodeksu Pracy, istnieje kilka okoliczności usprawiedliwiających pracodawcę za zwolnienie pracownika bez okresu wypowiedzenia – wymienia się m.in.:
- ciężkie naruszenie podstawowych obowiązków pracowniczych,
- popełnienie przez pracownika przestępstwa w trakcie trwania umowy, w wyniku czego jego dalsze zatrudnienie jest niemożliwe,
- utraty z winy pracownika uprawnień, które są niezbędne do wykonywania pracy na danym stanowisku.
W przypadku popełnienia przestępstwa czyn ten musi być wystarczająco oczywisty lub stwierdzony prawomocnym wyrokiem sądu. W przeciwnym wypadku zwolnienie będzie niezgodne z przepisami. Z kolei ciężkim naruszeniem obowiązków pracowniczych może być np. rażące niedbalstwo w wykonywanych zadaniach. Jeśli chcesz wiedzieć więcej na temat zwolnienia z pracy, szczegółowe informacje znajdziesz na tej stronie: https://adwokatspiewak.pl/odszkodowanie-za-zwolnienie-z-pracy/.
Na czym polega nieprzepisowe rozwiązanie umowy?
Naruszenie przez pracodawcę wspomnianych przepisów o rozwiązywaniu umów może upoważniać do otrzymania odszkodowania lub przywrócenia do pracy. Na czym polega złamanie tych regulacji? Zazwyczaj rozumie się przez to nieprawidłowe zerwanie umowy bez wypowiedzenia — oznacza to, że nie ziściła się żadna z przesłanek upoważniających do natychmiastowego zwolnienia. Oprócz tego istotny jest moment zerwania współpracy. Jak stanowi art. 52 §2 Kodeksu pracy, “rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia z winy pracownika nie może nastąpić po upływie 1 miesiąca od uzyskania przez pracodawcę wiadomości o okoliczności uzasadniającej rozwiązanie umowy.”
Innym przykładem nieprawidłowego zwolnienia z pracy jest brak formy pisemnej rozwiązania umowy lub niewskazanie przyczyny takiego zajścia. Sam powód zwolnienia nie musi być podany na piśmie — jeżeli pracodawca przekazał to w inny sposób, zwolniony pracownik nie będzie miał wystarczających podstaw do uzyskania swoich roszczeń. Niezależnie od rodzaju uchybienia pracownik może wnieść odwołanie do sądu pracy w ciągu 21 dni od zwolnienia — o czym też powinien poinformować go pracodawca.
Jaka jest wysokość odszkodowania za bezprawne zwolnienie z pracy?
To, jak wysokie będzie odszkodowanie za zwolnienie z pracy, zależy od charakteru rozwiązania umowy. Jeśli nie został zachowany okres wypowiedzenia, były pracownik może liczyć na kwotę odpowiadającą wynagrodzeniu za okres od 2 tygodni do 3 miesięcy. Jednocześnie suma ta nie może być niższa niż przewidziane wypłaty w czasie wypowiedzenia (nie dłuższego niż 3 miesiące).
A co jeśli rozwiązano umowę za wypowiedzeniem? Zwolniony pracownik może ubiegać o świadczenie w wysokości wynagrodzeń, jakie powinien był otrzymywać do zakończenia umowy na czas określony. Kwota ta nie może być większa niż wypłaty za okres 3 miesięcy. Odszkodowanie o podobnej wysokości może być przyznane razem z przywróceniem do pracy na poprzednich warunkach i nie może być ono mniejsze niż wynagrodzenie za jeden miesiąc. Z kolei zwrot środków za cały okres pozostawania bez pracy uzyskają osoby, które w momencie zwolnienia objęte były ochroną przedemerytalną, na urlopie macierzyńskim lub w ciąży.
*Źródło: Materiał Partnera.