Niemcy stanowią silną gospodarkę z dużym potencjałem dla firm. W ostatnich latach kraj ten wprowadził szereg zmian w przepisach, które miały ułatwić obcokrajowcom zakładanie spółek na ich rynku. I tak też się stało. Szczególnie korzystają z tego Polacy.
Nie tylko spółka z o.o. Niemcy oferują o wiele więcej
Porównując do niektórych krajów, Niemcy umożliwiają naprawdę szeroki wybór pod względem spółek, jakie można założyć na ich rynku. Najpopularniejszą jest spółka GmbH, czyli odpowiednik naszej spółki z o.o. Od jakiegoś czasu wprowadzono też możliwość założenia tzw. Mini GmbH, która fachowo jest nazywana spółką UG. To daje ogromne możliwości dla Polaków chcących wejść na zagraniczny rynek ze względu na uproszczone procedury i minimalny kapitał.
Wszystkie dostępne spółki w Niemczech to:
- GmbH – spółka z ograniczoną odpowiedzialnością;
- UG – czyli „mini-GmbH”;
- AG – spółka akcyjna;
- KGaA – spółka komandytowo akcyjna;
- KG – spółka komandytowa;
- GbR – spółka cywilna;
- OHG – spółka jawna;
- Partnerschaft – spółka partnerska.
Oprócz tego można oczywiście założyć jednoosobową działalność gospodarczą (niem. Gewerbe). Jest ona dość podobna pod względem prowadzenia do JDG w Polsce.
Najpopularniejsza spółka dla biznesów z Polski?
W przypadku firm decydujących się na wejście na rynek niemiecki największą popularnością cieszą się spółka GmbH i jej uproszczona wersja, czyli wspomniana spółka UG.
W przypadku spółki GmbH kapitał zakładowy to minimalnie 25 tysięcy euro (połowa wpłacona przed rejestracją). Spółkę UG można założyć z kolei z minimalnym kapitałem na poziomie 1 euro! To właśnie ten element sprawia, że Polacy decydują się na nią tak często.
GmbH teoretycznie daje większą stabilność. To jednak spółka UG cechuje się sporą elastycznością. Dodatkowym plusem jest możliwość odkładania 25% roczne zysku na kapitał rezerwowy. Jet to zdecydowanie pomocne przy planowaniu przekształcenia jej w spółkę GmbH w przyszłości.
Jak założyć spółkę w Niemczech? Teraz od ręki
Założenie spółki UG jest bardzo proste, podobnie jak rejestracja innego rodzaju spółek. Podstawą całego procesu jest wizyta u notariusza.
W ramach procesu rejestracji spółki konieczne jest złożenie odpowiednich danych w umowie. Ta musi zawierać:
- nazwę firmy;
- przedmiot działalności – wyliczenia obszarów działalności;
- siedzibę spółki;
- wysokość kapitału zakładowego;
- wysokość wkładu wpłacanego na poczet kapitału zakładowego przypadającego na każdego wspólnika.
Co najmniej połowa minimalnego wkładu zakładowego musi być wpłacona przed założeniem firmy. Dowodem wpłaty może być wyciąg bankowy. Jeśli Twój kapitał zakładowy jest większy niż minimum, przed rejestracją musisz wpłacić co najmniej ¼ tej wartości. Uwaga! Kapitał może mieć formę pieniężną lub niepieniężną. Wybierając tę drugą, można wnieść m.in. licencje, oprogramowanie, ruchomości czy nieruchomości.
Następnie należy:
- Zarejestrować spółkę w rejestrze handlowym (Handelsregister).
W tym celu składa się wniosek o wpis. Musi być on podpisany przez wszystkich członków zarządu i poświadczony notarialnie.
- Zarejestrować spółkę w urzędzie skarbowym (Finanzamt).
Po wpisie do rejestru handlowemu spółka dokonuje rejestracji w niemieckim urzędzie skarbowym. Ten nadaje jej indywidualny numer identyfikacji podatkowej i numer VAT.
3. Zgłosić spółkę do odpowiednich instytucji.
W zależności od spółki należy zgłosić ją do lokalnej izby przemysłowo-handlowej (IHK), urzędu statystycznego czy urzędu do spraw gospodarki.
4. Założyć rachunek bankowy spółki.
Konto w niemiecki banku na nazwę spółki jest konieczne, aby móc w ogóle rozpocząć działalność.
5. Zarejestrować pracowników.
Jeśli spółka zatrudni pracowników, musi zgłosić ich do obowiązkowych ubezpieczeń, tak jak w Polsce.
Ile czeka się na założenie spółki w Niemczech?
Z zasady postępowanie skoncentrowane na założeniu spółki trwa około trzech do czterech tygodni. Czas ten liczy się od wysłania stosownych dokumentów przez notariusza do odpowiedniego sądu rejonowego. Jeśli pojawią się kwestie wymagające wyjaśnienia, proces rejestracji może się nieco wydłużyć.
Po wpisie do rejestru przez sąd spółka otrzymuje wezwanie do opłaty zaliczki na poczet kosztów sądowych. Następnie zostanie ona wpisana do rejestru handlowego i otrzyma obwieszczenie o wpisie.